Spotkanie z przewoźnikami

Starosta Jacek Jończyk w dniu 28 stycznia 2014 r. spotkał się z przewoźnikami świadczącymi usługi na terenie Powiatu Wadowickiego. Zapoznał ich z uwagami płynącymi od mieszkańców powiatu oraz wynikającymi z przeprowadzanych kontroli. Przewoźnicy mieli też okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami nt. działań podejmowanych przez Powiat Wadowicki, Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego.
Inspektor Wydziału Komunikacji i Transportu Kazimierz Gałuszka poinformował, że w 2013 r. na specjalną infolinię działającą w Starostwie (tel. 33 823 26 40) wpłynęło 19 zgłoszeń (w 2011 roku było ich 75, a w 2012 r. – 31). Niedociągnięcia zgłaszano również telefonicznie, bezpośrednio do pracowników Starostwa oraz drogą elektroniczną. Główne zastrzeżenia pasażerów dotyczyły nieprzestrzegania rozkładów jazdy oraz niewykonywania kursów.
Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach – asp. Paweł Migdałek poinformował, że w 2013 r. przeprowadzono 155 kontroli pojazdów, które zakończyły się wystawieniem 52 mandatów oraz zatrzymaniem 58 dowodów rejestracyjnych. Do głównych przyczyn wystawienia mandatów zaliczyć należy: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, rozmowy przez telefony komórkowe, przewożenie nadmiernej ilości pasażerów. Główne przyczyny zatrzymania dowodów rejestracyjnych to z kolei: zły stan techniczny pojazdów (np. nadmierne zużycie opon, brak hamulców) oraz brak aktualnych przeglądów okresowych. Problemem jest to, że po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego pojazd naprawiany jest tak, aby przejść badania techniczne, a po niedługim czasie policjanci ponownie zmuszeni są zatrzymać dowód. Pozytywnym zjawiskiem – w opinii asp. Migdałka – jest fakt, że nierzadko kierowcy odmawiają przewoźnikowi wykonania kursu niesprawnym pojazdem.
Reprezentujący Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego Oddział Terenowy w Chrzanowie Jacek Kocjan w pełni potwierdził uwagi przedstawiciela Policji. ITD w 2013 r. wydała 8 decyzji o nałożeniu kar, odebrała 11 dowodów rejestracyjnych oraz wystawiła 11 mandatów. J. Kocjan zwrócił uwagę na fakt, że w momencie kiedy umundurowani inspektorzy ITD podejmują czynności służbowe, przewoźnicy szybko zaczynają jeździć zgodnie z rozkładem lub zawieszają kursowanie na czas kontroli.