Przysmaki wielkanocne na stołach w Brzeźnicy

Mazurki, jajka, babki, pasztety, wędliny – to tylko niektóre z potraw, jakich można było spróbować podczas spotkania „Powiat Wadowicki bogaty w tradycje kulinarne” zorganizowanego 6 kwietnia 2014 r. w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Panie z kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy Brzeźnica przygotowały przysmaki serwowane na polskich stołach podczas Świąt Wielkanocnych.
Wśród gości obecni byli m.in. poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, senator RP Andrzej Pająk oraz Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak. Powiat Wadowicki reprezentowali Starosta Wadowicki Jacek Jończyk oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Wadowicach Józef Łasak.
Część artystyczną spotkania rozpoczęła schola działająca przy kościele parafialnym w Brzeźnicy. Na scenie zaprezentowało się również Koło Gospodyń Wiejskich z Paszkówki, przedstawiając obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi.
Po części artystycznej przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Zaproszeni goście wyrazili uznanie dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich za pracę włożoną w przygotowanie prezentowanych stołów, podkreślili również, jak ważne jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego naszego regionu. Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy ks. Adam Lenart przekazał zebranym życzenia świąteczne, a na zakończenie diakon odmówił modlitwę i pobłogosławił stoły.
Organizatorami spotkania byli: Gmina Brzeźnica, Stowarzyszenie „Nowoczesna gospodyni”, Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeźnicy. Zadanie wsparte zostało przez Powiat Wadowicki.

Tekst i foto: Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni”.