„Wyławianie talentów”. XXII Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

XXII Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

To już po raz dwudziesty drugi 12 czerwca b.r. w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak-Żeglińska – nauczyciel języka polskiego, Bogdan Szpila – dziennikarz „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu rekordowej ilości 72 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności Janiny Turek, dyrektora I LO im. M. Wadowity wręczono nagrodę Grand Prix Sarze Piekut z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za poruszający reportaż „Poronienie”. Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii felieton zajęła Aleksandra Dębska także z I LO w Wadowicach za dojrzałość i umiejętność refleksyjnego, niestereotypowego ujęcia najbardziej aktualnego w ciągu ostatniego roku tematu w tekście „Lockdown na marzenia?” Z kolei I miejsce w kategorii reportażu przypadło Nikoli Konieczny z LO w Andrychowie za wzruszający tekst o zapewnieniu możliwości godnego odchodzenia starszym ludziom w czasie pandemii. II miejsca za reportaż otrzymała Liliana Zagórda z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, która opowiedziała o głośnej swego czasu sprawie zwolnienia lubianej i cenionej animatorki kultury w jednej z podkalwaryjskich gmin. III miejsce również dla uczennicy tej szkoły Kingi Kawy za tekst o dawaniu nadziei i wsparciu osób niepełnosprawnych. Felietonistki Nadia Mikunda z andrychowskiego i Urszula Mysza z kalwaryjskiego liceum, które zajęły odpowiednio II i II miejsce wyróżniły się w swoich tekstach ciekawymi punktami wyjścia: „Alicją z Krainy Czarów” i głośną swego czasu sprawą odebrania przez starszego mężczyznę nieswojego wnuczka z przedszkola.

Specyfiką tegorocznego konkursu był bardzo wysoki poziom szczególnie w kategorii reportaż, co znalazło wyraz w przyznaniu aż pięciu wyróżnień: ponownie Sarze Piekut (temat życia w rodzinie dotkniętej alkoholizmem) i Klarze Zimie („reportaż oniryczny” o odbytej – nieodbytej studniówce) z I LO w Wadowicach, Karolinie Borek z ZS CKU w Radoczy (wspomnienia o „rzezi wołyńskiej”), Karolinie Chmiel z LO w Andrychowie i Martynie Żak z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej (o psach i kotach – z empatią); w kategorii felieton jedyne wyróżnienie przypadło Nikoli Honkisz z andrychowskiego „ogólniaka”.

Jury oraz patron konkursu i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy-Niemczyk, Magdaleny Biel i Joanny Czarneckiej z I LO w Andrychowie, Elżbiety Karelus i Marii Nowak z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, Katarzyny Skoczylas z ZS CKU w Radoczy oraz tradycyjnie opiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka.

Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok! (ho)