Oświadczenie Starosty Wadowickiego

oświadczenie starosty dotyczyło artykułu prasowego na portalu wadowice24.pl

W związku z artykułem pt. „Właściciele blaszaków w Wadowicach zostali na lodzie. Muszą się szybko wynieść”, opublikowanym na portalu www.wadowice24.pl w dniu 11 czerwca 2021 roku oświadczam, co następuje:

1. Nieprawdą jest, że „Około stu właścicieli garaży samochodowych w Gorzeniu dostało wypowiedzenia umów najmu”.
Umowy dzierżawy gruntów pod garaże wypowiedziano bowiem nie „około stu”, ale 63 dzierżawcom.

2. Oświadczam, że wypowiedzenia były zgodne z zapisami wszystkich umów dzierżawy, tj. zachowano jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Jednakże, mając świadomość, iż ta decyzja może rodzić kłopot dla dzierżawców, wypowiedzenia umów zostały wysłane pocztą już w dniu 1 czerwca 2021 r. ze skutkiem prawnym dopiero na dzień 31 lipca 2021 r.

3. Zgodnie z zapisami umów dzierżawy, z dniem ich rozwiązania, dzierżawca jest zobowiązany zwrócić przedmiot dzierżawy w stanie, w jakim powinien się znajdować zgodnie z wymogami prawidłowego użytkowania, tj. z usunięciem na własny koszt garażu blaszanego i znajdującego się w nim mienia, a także likwidacji umocnień podłoża, typu wylewki, płytki, itp.
Ponadto zarówno starostwo powiatowe, jak i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr w 2 Wadowicach jako jednostki sektora finansów publicznych nie mogą ponosić kosztów zbierania odpadów, który to obowiązek – zgodnie z prawem – leży w tym przypadku po stronie dzierżawcy terenu.
Podkreślić też należy, iż zapisy umowy dotyczące zarówno okresu wypowiedzenia, jak i obowiązków obu stron umowy (w tym dzierżawców) zostały zaakceptowane w momencie jej podpisywania.

4. Powodem, dla którego zdecydowano się na wypowiedzenie umów dzierżawy jest decyzja o rozpoczęciu w 2021 budowy nowej hali sportowej przy CKZiU Nr w 2 Wadowicach na terenie dotychczas zajmowanym przez garaże. Prawdą jest, że w marcu br. został zatwierdzony projekt budowlany i uzyskano pozwolenie na budowę tejże hali sportowej. Ten ostatni fakt nie równa się jednak rozpoczęciu przedsięwzięcia. Pozwolenie na budowę jest ważne trzy lata. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji jest procesem złożonym, wymagającym m.in. uzyskania zabezpieczenia finansowego jej realizacji, co właśnie ma miejsce.

Starosta Wadowicki
Eugeniusz Kurdas