„Szlachetna paczka” w Starostwie Powiatowym

Produkty spożywcze, ubrania, buty, środki czystości – to tylko niektóre artykuły, jakie znalazły się w paczkach, przygotowanych przez pracowników Starostwa Powiatowego w Wadowicach w ramach akcji charytatywnej „Szlachetna paczka”. Urzędników nie trzeba było przekonywać do wzięcia udziału w projekcie tym bardziej, że osoby, którym pomagali, mieszkają na terenie powiatu wadowickiego.

Rodzinę, do której skierowana była pomoc urzędników z Batorego, tworzą trzy osoby: matka samotnie wychowująca dwoje dzieci. Sytuacja rodziny pogorszyła się, gdy kobiecie 6 lat temu odebrano rentę chorobową. Kobieta jest przewlekle chora i trudno jej znaleźć stałą pracę. Stara się utrzymać rodzinę z niewielkiej pensji, jaką otrzymuje za pracę na umowę zlecenie oraz alimentów na dzieci. Koszty utrzymania mieszkania oraz wydatki na leki i artykuły szkolne pochłaniają znaczną część dochodu.
„Szlachetna Paczka” to ogólnopolski projekt świątecznej pomocy osobom najuboższym, realizowany od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Akcja opiera się na idei przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb przez wyznaczonych do tego wolontariuszy. Wolontariusze szukają rodzin w potrzebie, następnie spotykają się z nimi, diagnozują ich sytuację, poznają konkretne potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Darczyńcy wybierają konkretną rodzinę, której udzielają pomocy. Od kilku lat akcja jest organizowana także w powiecie wadowickim.
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Wadowicach chętnie przyłączyli się do akcji. Za rok zbiórka z pewnością będzie ponowiona.