Stół wigilijny. Najlepsze gospodynie z Brzezinki

Kilkuset gości, serdeczne atmosfera, wspaniałe występy i pyszne potrawy. Za nami XIX Konkurs Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny”, zorganizowany 8 grudnia br. w Park Hotelu Łysoń w Inwałdzie.

Spotkanie, na które przybyło ponad 300 osób poprowadziła Czesława Wojewodzic, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Wśród gości byli przedstawiciele: parlamentu, władz samorządowych powiatu wadowickiego oraz gmin z naszego regionu, biznesu, organizacji pozarządowych, a także środowisk wiejskich. Dla wszystkich SGW przygotowało liczne atrakcje. Podczas spotkania zaśpiewał m.in. chór "Misericordias Domini" z Zagórnika. Swoje muzyczne i taneczne talenty zaprezentowali także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca KOTLINA z Osieka. Były i prezenty. Wśród nich niezwykle cenna publikacja „Ocalmy kłosy tradycji”, wydana przy współpracy Powiatu Wadowickiego. Nade wszystko jednak na wszystkich obecnych czekało dobre słowo, szczypta humoru oraz życzenia, które składały i gospodynie, i goście wydarzenia.

W imieniu władz Powiatu Wadowickiego pragnę serdecznie podziękować wszystkim Paniom za trud włożony w pielęgnowanie lokalnych obyczajów, jak również za owocną współpracę z samorządem powiatowym. Dziękuję za to, że jesteście i rozwijacie swoją działalność. Gratuluję zapału, twórczych pomysłów, pięknych rezultatów w upowszechnianiu tradycji regionalnych. Na kolejne lata działalności życzę Wam dużo zdrowia, sił do realizacji nowych pomysłów, a także wszelkiej pomyślności. Jestem przekonany, że Wasza praca będzie nadal źródłem inspiracji dla mieszkańców naszego regionu – mówił do gospodyń starosta Eugeniusz Kurdas.

Podczas spotkania nie zabrakło także m.in. wspólnego ubierania choinki oraz, co oczywiste, pięknie zastawionych stołów wigilijnych z tradycyjnymi świątecznymi potrawami.

Wyniki konkursów:

IV miejsce: KGW Brzezinka Dolna oraz KGW Inwałd

Stroiki
I miejsce: KGW Brzezinka Dolna oraz KGW Roczyny
II miejsce: KGW Głębowice, gospodyni z Inwałdu: Elżbieta Bojko, KGW Sułkowice-Bolęcina, KGW Rzyki, KGW Targanice Dolne
III miejsce: KGW Andrychów, gospodynie z Frydrychowic, KGW Sułkowice-Łęg, KGW Targanice, KGW Zagórnik
Wyróżnienia: KGW Świnna Poręba, gospodynie z Gierałtowiczek, gospodynie z Nidku, KGW Węglówka, KGW Klecza Dolna

Ozdoby choinkowe
I miejsce: gospodynie z Inwałdu
II miejsce: KGW Roczyny, KGW Targanice, gospodynie z Frydrychowic, KGW Klecza, KGW Targanice Dolne, KGW Sułkowice-Łęg
III miejsce: KGW Głębowice, KGW Andrychów, KGW Rzyki, KGW Brzezinka Dolna, KGW Zagórnik, gospodynie z Gierałtowiczek

Stół wigilijny. Najlepsze gospodynie z Brzezinki