Słowacka przygoda wychowanków powiatowej szkoły

Słowacka przygoda wychowanków powiatowej szkoły

Wspólnie z młodymi Słowakami odkrywali historię pięknego Vranova, wzięli udział w ekologicznej akcji sprzątania świata a także poznawali tajemnice lokalnego rzemiosła kaletniczego. Tak w dniach 25 – 27 października czas spędzała młodzież z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, która wzięła udział w projekcie edukacyjnym finansowanym ze źródeł Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (Program Mikrograntów „Generacja V4”).

Słowacka przygoda wychowanków powiatowej szkoły

Celem inicjatywy jest inspirowanie instytucji krajów partnerskich do ściślejszej współpracy poprzez wspieranie wspólnych projektów kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, wymian młodzieżowych i współpracy transgranicznej. Ponadto fundusz promuje działania na rzecz rozwoju właściwych postaw obywatelskich i społecznych.

W projekcie realizowanym na Słowacji (I etap) wzięło udział 12 uczniów oraz dwóch nauczycieli z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz taka sama liczba wychowanków i pedagogów ze Strednej Odbornej Drevarskiej Skoly z Vranova nad Topl’ou (Słowacja). – Projekt realizowany przez ZS im. KEN jest pierwszym tego rodzaju w naszym powiecie. II etap został przewidziany na marzec 2024 na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej. Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje władzom Powiatu Wadowickiego za zaufanie i wszelkie wsparcie otrzymane w trakcie realizacji projektu – przekazują władze placówki.

Na stronie szkoły oraz w social mediach można obejrzeć materiał video z tego wydarzenia, m.in.  https://zsken.edu.pl/index.php/aktualnosci/uroczystosci-i-wydarzenia-szkolne/2220-projekt-visegrad-2023-2024

Słowacka przygoda wychowanków powiatowej szkoły

Na koniec warto przypomnieć, iż sam Fundusz Wyszehradzki powstał na podstawie porozumienia między rządami Polski, Czech, Słowacji i Węgier a jego siedzibą jest Bratysława.