Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa  i Porządku

Sprawozdania z działalności powiatowych służb mundurowych: Straży Pożarnej oraz Policji były głównym tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, zorganizowanego 26 marca 2014 r. na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. Spotkanie prowadził Starosta Wadowicki Jacek Jończyk.
Informację o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu wadowickiego w 2013 r. przedstawił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Paweł Kwarciak. W ubiegłym roku na terenie powiatu zanotowano 1822 zdarzenia – pożary, inne miejscowe zagrożenia i wyjazdy do alarmów fałszywych. Dla porównania – w 2012 r. było ich 2488. Komendant zwrócił uwagę na fakt, iż w ostatnich latach powodem działań ratowniczych jednostek straży pożarnej są coraz częściej zagrożenia miejscowe inne niż pożarowe. W 2013 r. aż 450 wyjazdów było związanych z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi (silne wiatry, burze oraz intensywne opady deszczu), natomiast spośród 364 pożarów większość stanowiły zdarzenia małe i średnie. Wysokość strat pożarowych w 2013 r. oszacowano na ok. 2 mln zł, natomiast wartość uratowanego mienia zagrożonego bezpośrednio pożarem to niemal 23 mln zł. Świadczy to pozytywnie o skuteczności działań ratowniczych strażaków. W ubiegłym roku w pożarach na terenie powiatu wadowickiego zginęły dwie osoby, w tym jedno dziecko. Interwencje strażaków dotyczą jednak coraz częściej m.in. zagrożeń powstałych na skutek nietypowego zachowania się owadów czy usuwania skutków awarii instalacji i urządzeń komunalnych, np. wodociągowych. Komendant PSP podkreślił, że przy prowadzeniu działań ratowniczych bardzo ważna jest współpraca z innymi służbami. Bardzo wysoko ocenił także zaangażowanie w akcje ratownicze zastępów strażackich z terenowych OSP.