Od prawa do wolności słowa do prohibicji – XXIV Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty!

Zofia Kowalska odbiera nagrody w konkursie o Laur Peryskopu

15 kwietnia br. w Auli I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół średnich powiatu wadowickiego w XXIV Powiatowym Konkursie Publicystycznym Na wydarzenia nadesłano rekordową liczbę prac – aż 50!

Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczycielka języka polskiego, Bogdan Szpila – dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej” i Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu wszystkich reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. Po otwarciu kopert z nazwiskami ukrytymi pod pseudonimami wyszło na jaw, że absolutnymi dominatorami okazali się dziennikarze szkolnej gazety I LO w Wadowicach „Peryskop”, a pośród nich dwie „gwiazdy” edycji 2023, czyli debiutująca w rywalizacji Zosia Kowalska, która, zdobywając po raz pierwszy w historii konkursu aż 57 punktów na 60 możliwych, ustrzeliła także dublet: Grand Prix za najlepszy tekst konkursu, czyli reportaż „Wykarczować swój ślad” o prawie do wolności wypowiedzi i I miejsce w drugiej konkursowej kategorii, czyli felietonie za tekst „Nic o nas bez nas”, w którym upomniała się o równe traktowanie kobiet w wartościowaniu literatury.

Niewiele jej ustąpiła w punktacji zeszłoroczna laureatka Maja Janoszek, która miała pomysł na trzy reportaże: jeden o dramatycznym wypadku, drugi o trudnej operacji oraz trzeci o docenieniu sztuki ludowej z naszych okolic – i wszystkie one otrzymały trzy główne nagrody w tej kategorii. Oprócz nich II nagrodę za felieton „Kos i wariatkowo” przyznano Wiktorii Biskup z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej (opiekun: Elżbieta Karelus), III nagrodę w tej kategorii za zabawny tekst „Prawo dżungli” otrzymała Dagmara Bałys (I LO w Wadowicach – „Peryskop”), zaś nagrodę specjalną za podjęcie aktualnej tematyki nocnej prohibicji w Andrychowie otrzymał Mateusz Szwed z I LO w Andrychowie.  Wyróżnienia przypadły Aleksandrze Piontek z „Wadowity” oraz uczennicom andrychowskiego „ogólniaka”: Nikoli Konieczny, Julii Niemiec, Aleksandrze Stus, Zofii Pasternak i Alicji Kasperkiewicz (opiekunki: Katarzyna Przebinda – Niemczyk, Joanna Czarnecka, Iwona Boba).

Laureaci konkursu „O Laur Peryskopu”

Cieszy rosnąca popularność konkursu: zgłoszono rekordową ilość 50 prac oraz coraz wyższy poziom – Grand Prix przyznano za prawie maksymalną ilość punktów. To budujące, że młodzież nie tylko konsumuje treści „cyfrowe”, ale chce również tworzyć własną wizję świata, często krytyczną, bo takie prawo ich wieku. Dostrzegalny jest też wzrost kultury słowa i różnorodność podejmowanej tematyki. W kontekście przyszłorocznego jubileuszu konkursu mogę się tylko cieszyć, że moje młode dziennikarki prezentują tak znakomity poziom, potwierdzany zresztą rokrocznie sukcesami w małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży – podsumowuje opiekun gazety szkolnej „Peryskop”, polonista w I LO im. M. Wadowity w Wadowicach Henryk Odrozek.

Nagrody wręczała dyrektor placówki Janina Turek oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga. Wydarzenie zorganizowano pod honorowym patronatem Zarządu Powiatu w Wadowicach a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Wadowicach. Laureatom i ich opiekunom gratulujemy. Do zobaczenia za rok!

(opr. na podstawie informacji HO)