O BDI dla inwestorów

O BDI dla inwestorów

W dniu 27 listopada 2013 r. dobiegł końca, trwający od 2008 r., ważny etap prac związanych z budową Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie zaprezentowała rozwiązania projektowe zawarte w Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym etap II, stanowiącym część dokumentacji projektowej przygotowanej dla BDI. Ten etap procesu projektowego poprzedza wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji.
Do dalszych prac rekomendowany jest tzw. wariant „kompilacyjny” przebiegu tej drogi, tj. na odcinku od węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej do zachodniej granicy Kalwarii Zebrzydowskiej wariant „zielony”, a od zachodniej granicy Kalwarii Zebrzydowskiej do Głogoczowa – wariant „żółty”. Władze Powiatu Wadowickiego, które od początku aktywnie lobbowały za tym, aby nowa droga, która przejmie funkcję DK 52 powstała, nie kryją zadowolenia. Jednocześnie zwracają uwagę, że przebieg projektowanej trasy na terenie Powiatu Wadowickiego w gminach Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Lanckorona i Wieprz, potencjalni inwestorzy powinni dokładnie przeanalizować, aby uniknąć w przyszłości niespodzianek.

Zgodnie z art. 82 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623, ze zm.) organem administracji architektoniczno-budowlanej pierwszej instancji jest starosta (w wyjątkowych sytuacjach wojewoda). Starosta wydaje pozwolenie na budowę, stosownie do treści art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wydział Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego Starostwa Powiatowego w Wadowicach, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych inwestorów oraz realizując zasadę przyjaznej administracji zachęca, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji w rejonie tzw. korytarzy, tj. terenów rezerwowych dla obwodnic drogowych, które jednak nie stanowią ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego niektórych gmin, dokładnie przeanalizować przebieg przyszłej BDI.
– Inwestor bez względu na to, czy jest osobą prywatną czy przedsiębiorcą, musi indywidualnie rozważyć ryzyko, z jakim wiąże się zakup gruntu lub budowa domu czy zakładu produkcyjnego na terenie zarezerwowanym pod obwodnice – mówi wicestarosta Marta Królik, która poruszyła tę kwestię podczas środowego spotkania z przedstawicielami GDDKiA w Krakowie.

Uchwałę Rady Miejskiej  Andrychowie z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Andrychów można znaleźć tutaj:
http://um.andrychow.pl/e-samorzad/urzad-miejski/dokumenty/studium-uwarunkowan-i-kierunkow-zagospodarowania-przestrzennego-gminy-andrychow-i-miejscowe-plany-zagospodarowania-przestrzennego-59

Informacje na temat planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kalwaria Zebrzydowska można znaleźć tutaj:
http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=185:plan-zagosp-przestrzennego&layout=blog&Itemid=139&layout=blog

Uchwałę Rady Miejskiej w Wadowicach z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru obejmującego części Choczni, część Wadowic, część Gorzenia Dolnego oraz część Jaroszowic można znaleźć tutaj:
http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/gminy/root_Wadowice/podmiotowe/Rada/Uchwaly/2008/uchw125_2008.htm

Plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Lanckorona można znaleźć pod poniższym linkiem:
http://www.lanckorona.pl/page,143.html

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Wieprz można znaleźć tutaj:
http://www.mpzp.wieprz.pl/