Kolejna zagraniczna wizyta uczniów z Radoczy

Niezmiernie ważną kompetencją funkcjonowania we współczesnym świecie jest znajomość języków obcych, a najlepszą formą nauki jest bezpośredni kontakt z językiem poprzez działanie. Dzięki temu uczniowie stają się pewni siebie, otwarci na świat, tolerancyjni i kreatywni. Wiedzą o tym nauczyciele języków obcych Zespołu Szkół RCKU w Radoczy: Jarosław Wojtal i Józef Wawrzyn, którzy kolejny już raz zorganizowali wymianę z Almende College w Holandii. Był to szczególny czas spotkań nie tylko z Holendrami, ale również z przedstawicielami takich krajów jak: Włochy (Siena), Francja (Luneville) czy Hiszpania/Kraj Basków (Ondarroa, Lekeitio). Podczas trwającego od 8 do 16 listopada 2013 r. pobytu uczniowie ZS RCKU mogli nie tylko poznać przeróżne aspekty kultury Holandii, ciekawych ludzi i ich mentalność, ale przede wszystkim opracować strategię radzenia sobie z barierą językową.
Przyjazd do holenderskiego Silvolde okazał się niezwykle fascynujący. Uczniowie otrzymali drobne upominki, a potem wzięli udział  w zawodach strzeleckich w lokalnym klubie sportowym. Pierwsze miejsce zdobył uczeń z Holandii Bernardo Schotborg, a kolejne – nasi uczniowie: Dawid Drabczyk i Tomasz Bryniarski. Była też lekcja z historii Polski przeprowadzona przez nauczyciela języka angielskiego z ZS RCKU Jarosława Wojtala.
Najistotniejszą częścią wymiany były projekty, które uczniowie – po otrzymaniu tematu realizowali w sześciu grupach. Zbierając potrzebne materiały uczestniczyli w wycieczkach do muzeum, lokalnych skansenów, szkół technicznych czy szpitali tak, aby profesjonalnie zaprezentować wyniki swojej pracy w ostatnim dniu pobytu. Praca nad projektami łączyła młodych i wyzwalała wśród nich kreatywność, a niespożytą energię tracili na basenie lub sali gimnastycznej, grając w koszykówkę, hokeja, badmintona, siatkówkę czy tenisa stołowego.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyło zwiedzanie w Amsterdamie domu strachów „The Amsterdam Dungeon”. Mocne nerwy okazali tylko nieliczni. Młodzi ludzie jednoczyli się również przy stole. Wspólne obiady i kolacje specjalnie przygotowane przez rodziców czy holenderskich uczniów, chcących ukazać rodzimą kuchnię w całej krasie były smaczne, treściwe i….kaloryczne. Polscy nauczyciele mogli zwiedzić malownicze okolice najmniejszego w Holandii miasteczka Bronkhorst, ale też uczestniczyć w spotkaniach z kolegami: z Holandii,Włoch, Francji i Hiszpanii.

Fot. ZS RCKU w Radoczy.