Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

II Przegląd Kreatywności i Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Mam talent” był głównym punktem powiatowych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanych w dniu 3 grudnia 2013 r. już po raz ósmy przez Zespół Szkół Specjalnych w Wadowicach.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kaplicy przy kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach, koncelebrowana przez ks. infułata Jakuba Gila oraz ks. kanonika Stanisława Jaśkowca z Parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, ks. Krzysztofa Strzelichowskiego – proboszcza Parafii św. Wojciecha w Mucharzu i ks. prałata Tadeusza Kasperka – proboszcza Parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Gospodarz spotkania – ks. T. Kasperek – podkreślił, że dla osób wierzących niepełnosprawność jest planem Boga – darem, który trzeba tylko właściwie zinterpretować, natomiast ks. Strzelichowski zauważył, że tak naprawdę to każdy z nas jest niepełnosprawny, bo w życiu potrzebuje pomocy innych.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości – osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie oraz dobroczyńcy – przenieśli się do podziemi kościoła, gdzie dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wadowicach – Izabela Iwańska powitała zebranych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Radny Rady Powiatu w Wadowicach Czesław Rajda, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Barbara Pindel-Polaszek, dyrektorzy powiatowych instytucji oraz reprezentanci organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Składając życzenia świąteczne J. Jończyk podkreślił, że to osoby niepełnosprawne są również misjonarzami, dzięki którym otwieramy nasze serca na ich potrzeby. Starosta nawiązał w ten sposób do patrona z dnia 3 grudnia św. Franciszka Ksawerego – misjonarza.
Część artystyczną spotkania rozpoczął występ dzieci z ZSS w Wadowicach, po którym rozpoczął się Przegląd Kreatywności i Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział wzięło 30 reprezentantów z ośmiu placówek z terenu Powiatu Wadowickiego. Zaprezentowali oni różne formy wyrazu artystycznego – od występów teatralnych czy wykonania utworów muzycznych po prezentację prac plastycznych.
Honorowym patronem wydarzenia był Zarząd Powiatu w Wadowicach.