Lądowisko dla helikopterów otwarte

Lądowisko dla helikopterów wybudowane przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach może już przyjmować śmigłowce. W dniu 13 listopada 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie helioportu, w którym udział wzięli Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Wicestarosta Marta Królik oraz członek Zarządu Powiatu w Wadowicach Bartosz Kaliński.

Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w Bazylice pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach, koncelebrowana przez biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Zająca oraz dziekana Dekanatu Wadowice – Północ ks. kanonika Stanisława Jaśkowca. Po liturgii przybyli na uroczystość goście zgromadzili się przy budynku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie zlokalizowany jest helioport.

Dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach Urszula Lasa w swym przemówieniu podkreśliła, że dzień oddania do użytku lądowiska dla helikopterów jest wydarzeniem tak ważnym dla całej społeczności Powiatu Wadowickiego, iż nazwano go „Wadowickim Dniem Służby Zdrowia”.
– Skrócenie czasu transportu oznacza polepszenie dostępności do wysokospecjalistycznej opieki medycznej w ośrodkach referencyjnych – kardiologicznych, oparzeniowych, traumatologicznych, a tym samym umożliwia spełnienie standardu „złotej godziny” – powiedziała w swym przemówieniu dyrektor Lasa. Zaznaczyła również, że możliwość transportu pacjentów drogą powietrzną w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo zdrowotne populacji lokalnej, a także licznych pielgrzymów przybywających do miejsca urodzin błogosławionego, a wkrótce Świętego Jana Pawła II.
Głos zabrał również Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, który zaznaczył, że stworzenie lądowiska odpowiadającego obecnym standardom jest kolejnym krokiem do stworzenia w Wadowicach nowoczesnego szpitala na miarę XXI wieku. Po tych krótkich przemówieniach nastąpił główny punkt uroczystości – biskup Jan Zając poświęcił wadowickie lądowisko.

Lądowisko zostało wybudowane z wykorzystaniem środków pochodzących z trzech źródeł: funduszy unijnych zarządzanych przez Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia, budżetu Powiatu Wadowickiego oraz środków własnych ZZOZ w Wadowicach. Koszt całej inwestycji to blisko 1 mln zł. Lądowisko wyposażone jest w oświetlenie umożliwiające wykonywanie lotów nocnych i spełnia wszystkie obowiązujące standardy. Do rejestru lądowisk wpisane zostało 5 września 2013 r. pod nazwą „Wadowice – Szpital”.

Oddanie do użytkowania lądowiska kończy pierwszy etap cyklu działań podjętych przez władze powiatu i dyrekcję ZZOZ, które mają na celu poprawę warunków, w jakich świadczone są usługi medyczne, polepszenie ich dostępności i jakości. W te działania wpisuje się stworzenie nowoczesnego szpitalnego oddziału ratunkowego, nowego bloku operacyjnego, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, centralnej sterylizatorni, a także wyremonotowanie pomieszczeń praktycznie wszystkich oddziałów szpitalnych i gabinetów zabiegowych w przychodni.