Łączy nas wiele

Z inicjatywy Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka w dniach 15 – 16 września odbyło się „Pierwsze Polsko-Chorwackie Spotkanie  Młodzieży Katolickiej im. błogosławionego Jana Pawła II”. Wzięła w nim udział ponad setka młodych osób z Polski i Chorwacji. Honorowy Patronat nad tym przedsięwzięciem przyjęli Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Starosta Wadowicki Jacek Jończyk oraz Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak. Gościem honorowym był Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i poglądów, próbą poszukiwania sposobów na przeciwstawienie się współczesnym tendencjom, zagrażającym chrześcijańskim fundamentom, na jakich została zbudowana Europa.
Konferencję otworzyli Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio, Wicestarosta Marta Królik oraz Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak.
W trakcie konferencji, która odbyła się  w Karmelitańskim Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym “Na Górce” im. Jana Pawła Wielkiego w Wadowicach Ambasador Ivan Del Vechio podziękował wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu tego spotkania. W jego opinii naturalne jest, że to osoba błogosławionego Jana Pawła II jest elementem spajającym oba narody, gdyż ten Wielki Polak jest taktowany przez Chorwatów jak swój. Chorwaci mogą od Polaków nauczyć się odpowiedzialności i przywiązania do wartości – mówił Ivan Del Vechio. Ambasador podziękował Polakom za pomoc i przyjazne zrozumienie w staraniach akcesyjnych Chorwacji do Unii Europejskiej.
Spotkanie rozpoczęła msza św. w Bazylice Ofiarowania NMP odprawiona przez ks. Proboszcza Stanisława Jaśkowca, ks. Proboszcza parafii Narodzenia NMP w Krakowie Bogdana Markiewicza  oraz księży z grupy młodzieży chorwackiej Petara Galić i Donalda Marković. Zwracając się do młodzieży ks. Markiewicz podkreślił, że oba narody łączy ponad 1000 lat chrześcijaństwa oraz wyjątkowy kult Matki Boskiej.
Tego dnia Młodzi znaleźli też czas na zwiedzenie miejsc związanych z Karolem Wojtyłą. Odwiedzili muzeum – Domu Rodzinnego Jana Pawła II, oraz Liceum Ogólnokształcący im. Marcina Wadowity.
Drugiego dnia młodzież spotkała się z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem w Kurii Krakowskiej, uczestniczyła we mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz zwiedziła Kraków. W dniu wyjazdu, już w drodze powrotnej Chorwaci zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce.
Intencją konsula honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka jest organizowanie Polsko-Chorwackich Spotkań Młodzieży Katolickiej na przemian w Polsce i Chorwacji. Celem ich jest utrwalanie więzi młodzieży obu najbardziej katolickich krajów Europy i jak to powiedział konsul w Wadowicach, dwóch zdrowych płuc nie całkiem zdrowej Europy, mającej przecież swoje chrześcijańskie korzenie, o których tak często sama ona zapomina.