Konkurs Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej

Integracja społeczna i kształtowanie pozytywnych wartości wśród młodzieży w środowiskach lokalnych – to główne cele Konkursu Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej, który odbył się 19 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół RCKU im. Jana Pawła II w Radoczy. Przystąpiło do niego 27 uczestników z okolicznych gimnazjów w dwóch kategoriach: zespoły oraz soliści i duety. Popisy młodych ludzi podziwiały m.in. Poseł na sejm RP Beata Szydło oraz Wicestarosta Marta Królik.

Zmagania konkursowe poprzedził występ ubiegłorocznej laureatki Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej – Marleny Zamorskiej z Zespołu Szkół RCKU w Radoczy. Z wielkim aplauzem przyjęto także pozakonkursowe wykonanie kolęd szkolnego zespołu rockowego w aranżacji Mateusza Przystała – basisty zespołu Roots Rockets – półfinalisty programu Must be the music.

Jury w składzie: Marek Bussler – muzyk z wykształcenia i specjalista od muzyki organowej, Witold Kołodziejczyk – opiekun Szkolnego Zespołu Muzycznego oraz Wojciech Kulig – nauczyciel Zespołu Szkół RCKU i muzyk amator z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, miało niełatwe zadanie.
Zwycięzcą konkursu w kategorii zespoły został zespół „Wniebogłosy” z Gimnazjum w Roczynach za pięknie zaaranżowaną własną kompozycję, zaśpiewaną na głosy bez podkładu muzycznego.
Drugie miejsce otrzymał zespół reprezentujący Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Tomic w składzie: Monika Stanek, Sylwia Dubel, Sylwia Tyrybon, Małgorzata Majdak i Aneta Suchyta.
Trzecie miejsce zajęli Marzena Szczerkowska, Nikodem Szczerkowski i Miłosz Szczerkowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy we Frydrychowicach, natomiast wyróżnienie w tej kategorii otrzymał zespół reprezentujący Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Tomic w składzie: Karolina Nidecka, Katarzyna Sroka, Aleksandra Janicka i Aleksandra Augustyniak.

W kategorii solistów i duetów pierwsze miejsce zdobyła Sara Paczyńska za piękną kompozycję w języku niemieckim z własnym akompaniamentem skrzypcowym. Sara reprezentowała Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach, Gimnazjum nr 2.
Miejsce drugie przypadło Annie Piętoń z Gimnazjum im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zakrzowie, a miejsce trzecie zdobyła Marta Mikuła z gimnazjum w Roczynach.
W tej kategorii jury przyznało wyróżnienie Monice Stanek z gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach oraz Monice Mitoraj i Paulinie Smoleń z Gimnazjum w Polance Wielkiej.

W konkursie dla szkół ponadgimnazjalnych, w którym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół RCKU w Radoczy, pierwsze miejsce zajęła Mariola Augustyniak i Joanna Szczygieł, drugie Karolina Żak i Paweł Ochmanek, trzecie miejsce przypadło Marlenie Zamorskiej, a wyróżnienie otrzymała Karolina Bartel.

Inicjatorami konkursu byli nauczyciele języków obcych: Jarosław Wojtal, Lucjan Pietrykowski, Dagmara Baca i Józef Wawrzyn oraz opiekun szkolnego zespołu muzycznego Witold Kołodziejczyk. Organizację przedsięwzięcia wsparł Komitet Rodzicielski oraz firma De Heus z siedzibą w Spytkowicach, która ufundowała pamiątkowe statuetki.

Oprócz prezentacji umiejętności wokalnych i językowych, konkurs propaguje naukę języków obcych poprzez piosenkę. Beata Szydło pogratulowała pomysłu i podkreśliła jak ważna jest znajomość języków obcych we współczesnym świecie – pozwala na szersze uczestnictwo w kulturze i sprawia, że świat staje się dla człowieka otwarty. Promowanie języków obcych w takiej formie jest niezwykle cenne. Słowa uznania Poseł skierowała również do uczestników, życząc im sukcesów nie tylko na drodze artystycznej. Wicestarosta Marta Królik podziękowała za zaproszenie i zaznaczyła, iż takie promowanie aktywności twórczej to stwarzanie ciekawych możliwości nauczania języków obcych oraz niecodzienny sposób integrowania młodych ludzi z różnych środowisk.

(tekst i foto: ZS RCKU w Radoczy)