Konferencja o dostosowaniu kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego środowiska

Konferencja o dostosowaniu kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego środowiska

W dniu 15 lutego 2013 r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół RCKU im. Jana Pawła II w Radoczy odbyła się nadzwyczajna rada pedagogiczna, poprzedzona konferencją prasową.
Celem rady była dyskusja nad dostosowaniem kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy oraz możliwość wymiany zdań i doświadczeń z czołowymi postaciami, sympatykami lokalnej przedsiębiorczości, stowarzyszeń, uczelni wyższych i samorządu terytorialnego.
Stanisław Gliwa – pełniący od 2 stycznia 2013 r. obowiązki dyrektora Zespołu Szkół przedstawił zespół kierowniczy: wicedyrektora do spraw dydaktycznych – Annę Łasak oraz Józefa Jodłowskiego – kierownika warsztatów i szkolenia praktycznego.
Dyrektor zwrócił się do zebranych następującymi słowami:
„Jesteśmy szkołą nowoczesną, przyjazną i bezpieczną. Posiadamy ciekawe kierunki kształcenia i profesjonalną, wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Cieszymy się dobrą opinią w środowisku”. Dyrektor przedstawił ofertę dydaktyczną Zespołu Szkół, która kształci w następujących profilach: liceum ogólnokształcące: pożarnicze i ratownictwa medycznego, technika: logistyczne, geodezyjne, żywienia i usług gastronomicznych, pojazdów samochodowych, mechanizacji rolnictwa oraz zasadnicze szkoły zawodowe: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, kucharz, piekarz i mechanik pojazdów samochodowych.
Szkoła bierze udział w projekcie unijnym „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Projekt ma na celu wzmocnienie jakości kształcenia zawodowego i skuteczniejsze powiązanie oferty edukacyjnej z potrzebami rynku pracy.
Kursy specjalistyczne: pierwszej pomocy przedmedycznej, operatora koparko-ładowarek, spawacza elektrycznego MAG, barmana, obsługi programu AUTO CAD, operatora wózków widłowych, prawa jazdy kat. B to z kolei znakomita oferta, umożliwiająca poszerzenie kwalifikacji uczniów.
Szkoła intensywnie pracuje nad podwyższaniem standardów w różnych obszarach swojego działania. Usprawniono szybkość transmisji danych łączy internetowych z dostępem uczniów i nauczycieli do sieci bezprzewodowej, szkoła korzysta również
z platformy edukacyjnej. Jej atutem jest również jednozmianowy tryb pracy. W zależności od potrzeb lokalnego środowiska i rynku pracy, szkoła będzie wzbogacać swoją ofertę o nowe kierunki kształcenia.
Dyrektor S. Gliwa podkreślił fakt, iż pomysłu na dobrą szkołę zawodową nie można realizować w oderwaniu od przedsiębiorców, w związku z tym w programie posiedzenia nadzwyczajnej rady pedagogicznej zaplanowano dyskusję nad dostosowaniem kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy.
Szkoła proponuje wymianę zdań i doświadczeń z czołowymi postaciami, sympatykami i przedstawicielami lokalnej przedsiębiorczości, stowarzyszeń,  uczelni wyższych i samorządu terytorialnego. Chce także szeroko wytyczyć kierunki działania i współpracy z przedsiębiorcami, stowarzyszeniami, uczelniami wyższymi
jednostkami samorządu terytorialnego oraz wszystkimi osobami fizycznymiiprawnymi, które mają wpływ na kształtowanie rynku pracy i wizerunku otaczającego nas środowiska.
Wstępem do owocnej wymiany zdań i dyskusji był program artystyczny promujący Zespół Szkół, przygotowany przez młodzież pod kierunkiem pani Katarzyny Skoczylas. Po nim odbyła się poważna dyskusja merytoryczna, która będzie początkiem do podnoszenia jakości kształcenia zawodowego i rozwijania nowych kierunków adekwatnych do potrzeb lokalnego rynku pracy.

Starostwo Powiatowe w Wadowicach na nadzwyczajnej radzie pedagogicznej reprezentowała kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych – Jolanta Król.