Zmiany zasad wydawania kart parkingowych

Zmiany zasad wydawania kart parkingowych

Starostwo Powiatowe w Wadowicach uprzejmie informuje, iż znowelizowano ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, ze zm.) wprowadzając między innymi nowe wzory i zasady wydawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446).
Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2014 r.
Zgodnie z nimi, wydane do tej pory karty parkingowe zachowają ważność do 30 listopada 2014 r.

1. Kartę parkingową będą mogły otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby
z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Karta parkingowa będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.
2. Karta będzie wydawana także placówkom, które posiadają samochód do przewozu osób z niepełnosprawnością; w takiej karcie wpisany będzie numer rejestracyjny samochodu, który jest własnością danej placówki. Karta dla placówki wydawana będzie na 3 lata.
3. Kartę parkingową będzie wydawał za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
4. Karty będą zewidencjonowane w centralnej ewidencji, która będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców –CEPiK (przepis wchodzi w życie od 4 stycznia 2016 r.).
5. Od dnia 20 grudnia 2013 r. obowiązuje przepis  o karze w wysokości 2 tys. zł dla osób, które bezprawnie posługują się kartą parkingową (np. używają karty na osobę zmarłą).
6. Posiadacz karty parkingowej będzie zwolniony z opłat związanych z korzystaniem z drogi publicznej lub wewnętrznej, które służą do dojazdu do obiektów użyteczności publicznej – m.in. urzędów, sądów, kościołów, szkół, instytucji kultury, szpitali, dworców, biur, a także obiektów handlowych czy gastronomicznych. Nie oznacza to jednak zwolnienia z opłat za parkowanie. Chodzi więc bardziej o „podwiezienie” posiadacza karty parkingowej.