Zabytki w naszym powiecie odzyskują blask. Na ich odnowienie dostaliśmy duże pieniądze

Złożyliśmy cztery wnioski, na trzy zostało nam przyznane dofinansowanie. Czujemy się trochę jakbyśmy wygrali piątkę w lotto – uśmiecha się wicestarosta Beata Smolec. Tak podsumowuje ogłoszone 14 lipca br. wyniki pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W całym kraju za ponad 2,5 miliarda złotych zostanie wykonanych ponad 4 800 inwestycji związanych z ochroną zabytków. – W pierwszym etapie złożono około 20 tysięcy wniosków na ponad 11 miliardów złotych. Wybrane zostały obiekty, które są bardzo ważne dla społeczności i instytucji lokalnych. To jest renowacja zabytków, które są blisko ludzi – zaznaczał minister kultury Piotr Gliński podczas ogłaszania wyników naboru.

W powiecie wadowickim dofinansowanie do 98 proc. wartości zadania otrzyma aż 30 projektów na łączną kwotę blisko 11 milionów zł (trzy wnioski złożył Powiat Wadowicki a 27 samorządy gminne). – Zabytki to bez wątpienia kluczowy element naszej tożsamości narodowej, dlatego w sposób szczególny należy o nie dbać. Gratuluję wszystkim beneficjentom i cieszę się, że tak znaczące rządowe wsparcie dla ważnych dla nas obiektów popłynie do powiatu wadowickiego. Kolejny raz udowadniamy, że razem możemy więcej – komentował ten wynik poseł na Sejm RP Filip Kaczyński.

wyniki naboru Rządowego Progrmu Ochrony Zabytków dla powiatu wadowickiego

Na jakie inwestycje samorząd powiatowy otrzymał środki rządowe? Pierwszą z nich jest poprawa zabezpieczenia przeciwpożarowego w zabytku wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czyli sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na ten cel rząd przyznał 1 687 560 zł. Drugim projektem, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 117 600 zł, jest kompleksowa renowacja pomnika Emila Zegadłowicza przy I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Trzecią inwestycją zaproponowaną przez nasz samorząd, która otrzymała pozytywną opinię formalną i merytoryczną, jest wykonanie prac renowacyjnych dworku Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym (kwota wsparcia to 882 000 zł).

Dodajmy, że dzięki środkom rządowym pochodzącym z obecnego naboru Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w całym województwie małopolskim wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji – prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych. Ich koszt to ok. 202 mln zł.

Więcej o zakończonym w połowie lipca br. pierwszym etapie programu można przeczytać  https://www.gov.pl/web/kultura/ogloszenie-wynikow-pierwszego-etapu-rzadowego-programu-odbudowy-zabytkow oraz https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=15132