XII Sesja Rady Powiatu

Teraźniejszość i przyszłość Szpitala Powiatowego im. Jan Pawła II w Wadowicach zdominowała obrady XII Sesji Rady Powiatu zwołanej na dzień 5 grudnia 2011 r. Z przekazanych radnym informacji wynika, że zachodzące w placówce zmiany idą w dobrym kierunku i niosą nadzieję na lepszą przyszłość placówki, a samorządy gminne są gotowe pomóc w budowie nowego Pawilonu.
Wprowadzenie do tematu  dokonała Wicestarosta Marta Królik, która przypomniała historię działań nowego Zarządu, których celem jest poprawa sytuacji ZZOZ w Wadowicach oraz pozyskanie środków finansowych na rozbudowę szpitala. Ważnym elementem tych działań było przekonanie władz gmin Powiatu Wadowickiego do pomocy  przy budowie Pawilonu E. Starosta Jacek Jończyk oraz Wicestarosta Marta Królik oraz radni powiatowi odbyli w ostatnim okresie szereg spotkań w gminach, w trakcie których udzielili szczegółowych informacji dotyczących sytuacji ZZOZ-u. Wyjaśnienia z pewnością okazały się wystarczające, gdyż w żadnej gminie nie udzielono negatywnej odpowiedzi w sprawie możliwości dofinansowania rozbudowy szpitala. Wszędzie wyrażono też swoją wdzięczność za dogłębne i klarowne przedstawienie sytuacji Szpitala Powiatowego, gdyż dotychczas samorządowcy nie mieli pełnej wiedzy w tym temacie. Gminy swoje wsparcie uzależniły jednak od rozpoczęcia inwestycji, restrukturyzacji ZZOZ-u oraz poprawy jego wizerunku. Jak podkreśliła Wicestarosta, zwłaszcza ten ostatni warunek jest uzależniony od postawy dyrekcji i pracowników szpitala. Zaznaczyła, że szansą dla placówki jest konsekwentna realizacja jej misji.
Najważniejsze sprawy związane z działalnością Szpitala Powiatowego przybliżyli radnym Dyrektor ZZOZ Urszula Lasa i Zastępca Dyrektora ds. Technicznych Witold Ponikło. Jako priorytet na chwilę obecną określili potrzebę zbilansowania budżetu placówki. W chwili obecnej 79,9% dochodów szpitala pochłaniają wynagrodzenia z tytułu umów o pracę i umów cywilno-prawnych. Zakładanym poziomem wydatków płacowych w stosunku do dochodów w 2012 r. jest 66%. Dlatego niezbędna jest optymalizacja zatrudnienia. Od lipca odeszło z pracy w ZZOZ 26 osób (odejścia na emeryturę oraz zwolnienia), a zwolnienia 10 osób są w toku. Jednym z działań zmniejszającym wydatki na płace jest redukcja biurokracji. Dyrekcja poinformowała o zwiększeniu wartości kontraktu na rok 2012 z NFZ o 8 % w porównaniu do roku 2011 Przyszłoroczny kontrakt wyniesie ponad 47 mln zł. Kontrakt został zwiększony na lecznictwo szpitalne (anestezjologia, intensywna terapia, pediatria, położnictwo i ginekologia, chirurgia ogólna, ortopedia i SOR), lecznictwo ambulatoryjne, poradnie specjalistyczne, opiekę nocną, psychiatrię, ratownictwo oraz rehabilitację. Zwiększenie ilości zakontraktowanych usług polepszy sytuację pacjentów, ale prawdopodobnie całkowicie nie zlikwiduje kolejek do specjalistów.
Ważnym elementem po stronie wydatków są koszty związane z utrzymaniem infrastruktury szpitalnej. Corocznie na dostosowanie Szpitala Powiatowego do wytycznych Sanepidu potrzeba ok. 1,5 mln zł.
Obciążeniem dla ZZOZ-u są prowadzone projekty z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. W 2012 roku Szpital Powiatowy musi na nie przeznaczyć ponad 4,4 mln zł, a Powiat ponad 2,6 mln. W tym okresie realizowane będą 3 projekty: „Rewitalizacja i poprawa standardu usług medycznych ZZOZ w Wadowicach przez wykończenie nowego pawilonu i dostosowanie istniejącego do wymogów prawa”, „Budowa systemu udostępniania e-usług w ZZOZ w Wadowicach" oraz budowa lądowiska dla helikopterów. W tej chwili placówki nie stać na takie wydatki i będzie wnioskować do Rady Powiatu o dodatkowe środki na ten cel.
W perspektywie lat 2012 – 2016 w opinii dyrekcji wadowickiego ZZOZ niezbędne jest zbilansowanie budżetu, otwarcie nowych oddziałów i rozwój istniejących, budowa nowoczesnego Pawilonu E, uruchomienie bloku operacyjnego w Pawilonie D, modernizacja Pawilonu C, alokacja oddziałów istniejących i zamknięcie oddziałów w niektórych pawilonach oraz stworzenie zapasowego źródła wody dla placówki. Zadania te zostały uwzględnione w powstałej kilka dni temu strategii Szpitala Powiatowego.
Na sesji przyjęto następujące uchwały:
a) w sprawie wysokości opłat za usuwanie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu;
b) w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wadowickiego;
c) w sprawie zmian w budżecie powiatu wadowickiego na 2011 rok;
d) w sprawie wprowadzenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Wadowickiego na lata 2011-2024 przyjętej uchwałą Rady Powiatu w Wadowicach Nr III/31/11 w dniu 24 stycznia 2011 r.;
e) w sprawie wyboru biegłego rewidenta w celu przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego Powiatu Wadowickiego za 2011 rok.