Wystawa prac mieszkańców Domów Pomocy Społecznej

W dniu 12 listopada 2013 r. w Wadowickiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość otwarcia wystawy prac mieszkańców Domów Pomocy Społecznej z powiatów wadowickiego, oświęcimskiego oraz chrzanowskiego.
W wernisażu udział wzięli m.in. Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach Barbara Pindel – Polaszek, dyrektor biblioteki Bożena Płonka oraz organizatorzy wystawy – dyrektorzy wadowickich DPS-ów: Elżbieta Zagórska i Krzysztof Szcześniewski. Obecni byli również dyrektorzy domów pomocy społecznej, pracownicy socjalni, instruktorzy terapii zajęciowej, opiekunowie i najważniejsi goście tego dnia – artyści – mieszkańcy domów pomocy. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili uczniowie wadowickiej szkoły muzycznej.
Otwierając wystawę Starosta podkreślił, że tylko człowiek, który przyjdzie i ją obejrzy będzie mógł zobaczyć, ile w tych pracach jest serca i talentu oraz doceni jak artyści niepełnosprawni potrafią pokazać swoje uczucia.
W Bibliotece podziwiać można prace podopiecznych dziewięciu DPS-ów: w Wadowicach (z ul. gen. K. Pułaskiego, z ul. Parkowej oraz z ul. Lwowskiej), w Izdebniku, w Zebrzydowicach, w Płazie (powiat chrzanowski), w Zatorze (powiat oświęcimski), w Bulowicach (powiat oświęcimski) oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach i jego filii w Andrychowie.
Wystawione prace powstały w ramach terapii zajęciowej. Artyści mieli możliwość indywidualnego wyboru techniki tworzenia prac, zgodnie z ich talentami i możliwościami. Prace tworzone były przy współpracy instruktorów, którzy zachęcali i motywowali mieszkańców do działania.
Warto odwiedzić wystawę prac podopiecznych domów pomocy społecznej, gdyż – jak zauważyła B. Pindel-Polaszek – każda z prezentowanych prac posiada swoją duszę.