Wyjaśnienia w związku informacjami w prasie nt. likwidacji Filii ZS RCKU w Zatorze

W związku z informacją zamieszczoną w „Polskiej Gazecie Krakowskiej” nr 14 -19410 –wydanie C zatytułowaną „Zapowiadają walkę o szkołę”  oraz publikacją w „Kronice Małopolskiej-Dziennik Polski” zatytułowaną  „Uczniowie bronią swojej szkoły przed sprzedażą” w dniu 18.01.2012 r.  dotyczącymi zamiaru likwidacji Filii Zespołu Szkół  Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy z siedzibą w Zatorze Zarząd Powiatu w Wadowicach wyjaśnia, co następuje:
1.Nieprawdą jest jakoby cyt.: „Wadowickie starostwo podjęło decyzję, by sprzedać nieruchomość”, w której mieści się Filia Zespołu Szkół  Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy z siedzibą w Zatorze.
Rada Powiatu w Wadowicach na sesji w dniu  24 października 2011 r. podjęła uchwałę Nr X/107/11 w sprawie zamiaru likwidacji Filii ZS RCKU w Radoczy z siedzibą w Zatorze z dniem 31 sierpnia 2012 r. W cyt. uchwale zawarty jest zapis, iż wszystkim uczniom likwidowanej Filii zapewnia się możliwość kontynuowania nauki w ZS RCKU w Radoczy ul. Dworska 8.

Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) pismem z dnia 23.11.2011 r. Starosta Wadowicki zwrócił się do Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie, dziewięciu związków zawodowych z terenu powiatu wadowickiego, zrzeszających pracowników oświaty, z prośbą o zaopiniowanie zamiaru likwidacji Filii a pismami z dnia 27.12.2011 r. poinformował rodziców wszystkich uczniów pobierających naukę w Filii o zamiarze jej likwidacji.

2. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kuratora Oświaty w Krakowie oraz otrzymaniu opinii ww. związków zawodowych i po otrzymaniu potwierdzeń pisemnego zawiadomienia rodziców uczniów Zarząd Powiatu w Wadowicach na posiedzeniu w dniu 17.01.2012 r. podjął decyzję o przekazaniu pod obrady Rady Powiatu w  Wadowicach projektu uchwały o likwidacji Filii ZS RCKU w Radoczy z siedzibą w Zatorze z dniem 31 sierpnia 2012 r.
Jeżeli Rada Powiatu podejmie decyzję o likwidacji Filii Zarząd Powiatu będzie mógł podjąć działania zmierzające do sporządzenia wyceny nieruchomości, w której obecnie mieści się Filia (operat szacunkowy) przez rzeczoznawcę majątkowego. Po dokonaniu wyceny Zarząd Powiatu w Wadowicach będzie mógł wystąpić do Rady Powiatu o zgodę na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości.  Po ewentualnej uchwale Rady Powiatu w tej sprawie Zarząd Powiatu w Wadowicach ustali cenę sprzedaży w oparciu o ww. operat.
W świetle tego nieuprawnione i nieuzasadnione jest podawanie przez autorów ww. informacji prasowych ceny tej nieruchomości.
3. Rada Powiatu w Wadowicach uchwałą Nr XIII/126/11 z dnia 22 grudnia 2011 r. przyjęła budżet Powiatu Wadowickiego na rok 2012. Jednocześnie na tym samym posiedzeniu Rada Powiatu w Wadowicach podjęła uchwałę nr XIII/127/11  w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wadowickiego na lata 2012-2024. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Wadowickiego założono uzyskanie po stronie dochodów kwoty 11,5 mln złotych ze sprzedaży zbędnego majątku Powiatu.
4. Nieprawdą jest, jakoby uczniowie obecnej klasy IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego (klasy maturalnej) musieli dojeżdżać do Oświęcimia, Wadowic czy też Radoczy, aby ukończyć naukę. Jak wykazano wyżej, uchwała o zamiarze likwidacji Filii w Zatorze określa termin likwidacji na dzień 31 sierpnia 2012 r. Tegoroczni maturzyści zatem będą mogli ukończyć naukę i przystąpić do egzaminu maturalnego w macierzystej placówce.
5. Pozostali uczniowie  Filii ZS RCKU w Zatorze, to jest klasa II -10 uczniów oraz klasa III – 14 uczniów Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego Filii w Zatorze, rozpoczynając rok szkolny 2012/2013, będą mieli możliwość kontynuowania nauki w ZS RCKU w Radoczy, oddalonej od Filii w Zatorze o 10 km.  Dla tej grupy uczniów zmiana miejsca pobierania nauki nie wiąże się ze zmianą programu nauczania. Nauczyciele Filii są pracownikami ZS RCKU w Radoczy.
6. Liczba uczniów Filii ZS RCKU w Zatorze kształtowała się w ostatnich latach następująco:
w roku 2008 – 79 uczniów,
w roku 2009 – 76 uczniów,
w roku 2010 – 61 uczniów,
w roku 2011 – 47 uczniów.

Rok szkolny 2012/2013 rozpocznie 24 uczniów.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r. Nr 0 poz.7) nie przewiduje się w roku szkolnym 2012/2013 naboru do klas I w zawodzie Technik Żywienia i Gospodarstwa Domowego – jedynego kierunku nauczania w Filii w Zatorze.
W roku szkolnym 2012/2013 w ZS RCKU w Radoczy przewiduje się natomiast utworzenie Technikum Żywienia i Organizacji Usług Gastronomicznych.

7. Subwencję oświatową w 2012 r. w kwocie 48,3 mln zł  (w 2011 r. – w kwocie 49,5 mln zł) otrzymuje Powiat Wadowicki jako organ prowadzący dla 14 szkół i placówek oświatowych (10 szkół ponadgimnazjalnych, 2 szkół specjalnych i 2 poradni psychologiczno-pedagogicznych).

Kwota subwencji oświatowej jest przyznawana dla jednostki samorządu terytorialnego, a nie dla pojedynczej placówki.

Organ prowadzący dokonuje podziału subwencji na poszczególne placówki stosownie do potrzeb oraz w sposób zapewniający dzieciom i młodzieży dostęp do wszystkich typów i rodzajów szkół ponadgimnazjalnych i pozostałych placówek w Powiecie Wadowickim.