Wadowice wojskiem stały. „Czegoś takiego w Wadowicach jeszcze nie było”

To była impreza! Blisko 200 dzieci wzięło udział w torze przeszkód podczas I Pikniku Militarnego, który odbył się w niedzielę (17.06) na wadowickich bulwarach. Organizatorem wydarzenia było lokalne stowarzyszenie proobronne Obrona Terytorialna Granit Wadowice przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Wadowicach.

Atrakcje, jakie przygotowano podczas pikniku, to m.in. wystawa ekwipunku wojskowego. Uczestnicy wydarzenia mieli kontakt z żywą historią poprzez wystawę rekwizytów, rekonstruktorów 56 pułku piechoty oraz 12 pułku piechoty, które przed laty stacjonowały na ziemi wadowickiej. Podziwiać można było również rekonstrukcję z motocyklem 21 Deutsches Afrika Korps. Obok historii stała współczesność, każdy miał możliwość zmierzyć się ze słynnym AK-47 czy założyć hełm.

Główną atrakcją dla dzieciaków był tor przeszkód z takimi trudnościami jak: pochylnia, równoważnia,  wieża, tunel do czołgania czy strzelnica.
Jak informują organizatorzy, atrakcja spotkała się ze sporą popularnością i zadowoleniem wśród  uczestników.  W zaledwie trzy godziny udział w pokonaniu toru wzięło niespełna 200 dzieci! Jak mówili rodzice: "Super, takiego czegoś w Wadowicach jeszcze nie było."

Jesteśmy dla społeczeństwa. Szkolimy się i edukujemy w każdy możliwy sposób, by wspierać lokalną społeczność.  Takie zadania spełniać ma Obrona Terytorialna.  Prócz działań militarnych jako Stowarzyszenie oferujemy również działania społeczne dlatego jednym z naszych pomysłów było zrealizowanie Pikniku Militarnego – mówi prezes OT Granit Krzysztof Chmiel. – Chcieliśmy poprzez to wydarzenie pokazać mieszkańcom, że nie jesteśmy tacy straszni jak nas malują, że jesteśmy jednymi z nich. Głównym celem pikniku nie była jednak promocja Granitu, a zachęcenie rodziców do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniu wraz ze swoimi dziećmi. Mamy erę komputeryzacji i coraz mniej czasu poświęcamy życiu rodzinnemu, dlatego takie wydarzenia są coraz bardziej pożądane. Dzięki wspólnemu spędzaniu czasu z pociechami mieszkańcy mogli oswajać się z tematem wojskowości i coraz częstszym widokiem mundurowych w naszym powiecie – podkreśla.

Warto dodać, iż w ramach współorganizacji z Powiatem Wadowickim oraz lokalnymi rekonstruktorami 56 i 12 pułku piechoty, OT Granit organizuje prelekcje historyczne dotyczące naszego obszaru – okresu I wojny światowej, międzywojennego, II wojny światowej oraz okresu powojennego.

Już dziś organizatorzy zapowiadają kontynuację imprezy i zapraszają do współpracy przy organizacji przyszłorocznej edycji Pikniku Militarnego wszystkie środowiska patriotyczne i militarne.