Uczniowie ZSiPO na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika AK

W dniu 27 września 2013 r. w 74. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Armii Krajowej. Wzięła w niej udział delegacja Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Inicjatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a patronem honorowym – Prezydent RP – Bronisław Komorowski. W trakcie uroczystości złożono ziemię z pól bitewnych Armii Krajowej oraz podpisano akt erekcyjny. Kamień węgielny poświęcił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta, samorządu, wojska, szkół wyższych oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe szkół, w których funkcjonują klasy mundurowe. Kalwaryjskie liceum reprezentowali: Kamil Madejczyk, Adrian Maciusiak oraz Krystian Kudela – uczniowie klasy III E.

Małopolski Kurator Oświaty przesłał na ręce dyrektorów szkół, które wzięły udział w uroczystości, specjalne podziękowanie:

Państwo Dyrektorzy Szkół
województwa małopolskiego

Szanowni Państwo,
W 74. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Armii Krajowej.
Uroczystość patriotyczna na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie zgromadziła bardzo wielu uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego. Proszę w imieniu moim i organizatorów serdecznie podziękować Uczestnikom uroczystości. Szczególnie dziękuję pocztom sztandarowym z małopolskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie, Szkoły Podstawowej nr 109 w Krakowie, Szkoły Podstawowej w Gaboniu, Szkoły Podstawowej w Gródku, Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu, Szkoły Podstawowej w Pawęzowie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Pcimiu, Szkoły Podstawowej w Rudawie, Szkoły Podstawowej w Rzuchowej, Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, Rajskiej Szkole w Krakowie, ZSP nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie, Gimnazjum nr 16 w Krakowie, Gimnazjum nr 24 w Krakowie, Gimnazjum nr 46 w Krakowie, ZSO nr 35 w Krakowie, Gimnazjum w Łomnicy Zdroju, Gimnazjum w Niecieczy, Gimnazjum w Pogórskiej Woli, Gimnazjum w Proszowicach, Gimnazjum w Rzuchowej, Gimnazjum w Wieliczce, I LO w Krakowie, II LO w Krakowie, IV LO w Krakowie, VI LO w Krakowie, VII LO w Krakowie, VIII LO w Krakowie, X LO w Krakowie, XXXI LO w Krakowie, LO w Piekarach, I LO w Zakopanem, Prywatne LO w Nowym Targu, Zespołu Szkół w Andrychowie, Zespołu Szkół w Dobczycach, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale, ZS Gastronomicznych nr 2 w Krakowie, ZS Mechanicznych nr 1 w Krakowie, ZS Ekonomicznych nr 1 w Krakowie, ZS Ekonom.-Handlowych nr 2 w Krakowie, Powiatowemu Zespołowi nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu.
Uroczystość przypomniała o bohaterskich czynach żołnierzy Armii Krajowej – organizacji zbrojnej polskiego podziemia w latach II wojny światowej.

Małopolski Kurator Oświaty
Aleksander Palczewski

(Foto: ZSIPO w Kalwarii Zebrzydowskiej)