Sprawdzian z udzielania pierwszej pomocy

Siedem drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych  powiatu wadowickiego wzięło udział w „V Powiatowych Zawodach w Udzielaniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej 2013”, które odbyły się 28 września 2013r. w ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zwyciężyła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

Zmagania odbywały się pod czujnym okiem  specjalistycznej kadry ratowniczej z Pogotowia Ratunkowego z Oświęcimia. Najpierw drużyny wraz z opiekunami przystąpiły do części teoretycznej, w której rozwiązywano test teoretyczny, zawierający pytania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W drugiej części zawodów, uczestnicy wykazywali się praktycznymi umiejętnościami np. udzielali pomocy osobie, która spadła z drabiny lub straciła rękę podczas pracy przy maszynie stolarskiej. W ocenie sędziów  wszyscy uczestnicy mogli pochwalić  się bardzo dobrym przygotowaniem – zarówno teoretycznym, jak i praktycznym.

W „V Powiatowych  Zawodach w Udzielaniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej 2013” pierwsze miejsce zajęła drużyna z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach pod opieką mgr Małgorzaty Stopyry w składzie: Maciej Lizak, Ewelina Wiśniewska, Aleksander Studnicki, Marcelina Zając. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z ZSiPO  w Kalwarii Zebrzydowskiej w składzie: Martyna Mamcarczyk, Natalia Mikołajczyk, Magdalena Sadłoń, Jarosław Chmielarz. Opiekunką grupy jest mgr Agnieszka Książek. Na trzecim stopniu podium stanęła młodzież z ZS Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach  w składzie: Mateusz Szyjka, Dominika Wiktor, Martyna Jeziorska, Karolina Kotowiecka. Drużyną opiekowała się mgr Marta Kaźmierczak.

Pozostałe szkoły, które wystawiły swoje drużyny do zawodów, to: ZS Nr 1 w Wadowicach, ZS Nr 1 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Andrychowie, ZS RCKU im. Jana Pawła II w Radoczy oraz ZS Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Andrychowie.
Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk dyrektora szkoły mgr Barbary Pająk  nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu w Wadowicach oraz okolicznościowe dyplomy.

(Fot. ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej)