Ranking „Perspektyw”. Nasze szkoły ze złotymi znakami jakości

ranking perpektyw 2023

„Perspektywy” po raz 25. ogłosiły ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. Spośród placówek oświatowych z powiatu wadowickiego tradycyjnie najwyżej uplasowały się I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach oraz Technikum Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach.

Ranking miesięcznika „Perspektyw” śledzą zarówno młodzi ludzie, jak i rodzice. Jest bowiem podpowiedzią dla uczniów, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Wzorem lat ubiegłych, i w tym roku powstało pięć rankingów, w tym dwa, które cieszą się największym zainteresowaniem: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2023 i Ranking Techników 2023 (pozostałe to: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2023, Ranking Maturalny Techników 2023 i Ranking Szkół Olimpijskich 2023).

Jakie były kryteria w dwóch najważniejszych klasyfikacjach? W Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Z kolei kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Wśród liceów z naszego powiatu w rankingu miesięcznika „Perspektywy” kolejny już raz najlepiej wypadło I LO w Wadowicach, zajmując 116 pozycję w skali całego kraju i 10 w województwie małopolskim (rok temu była to 111 pozycja w kraju i dziewiąta w Małopolsce). W gronie techników na 63 pozycji w skali kraju i 11 w Małopolsce uplasowało się Technikum Nr 2 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach (w 2022 roku także było to 11 miejsce w Małopolsce oraz 57 w kraju). Obie placówki uzyskały tytuł „Złotej szkoły 2022”. Gratulujemy!

Ze wszystkimi tegorocznymi rozstrzygnięciami miesięcznika „Perspektywy” można zapoznać się tutaj: https://perspektywy.pl/portal/