Powstanie nowy pawilon szpitala

Decyzja o rozbudowie Szpitala Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach im. Jana Pawła II o nowy pawilon E była najważniejszą, podjętą w trakcie XIII Sesji Rady Powiatu, zwołanej 22 grudnia 2011 r.
W trakcie dyskusji o rozbudowie szpitala radni chcieli dokładniej zapoznać się z etapowaniem prac zwracając uwagę, że jest to rozwiązanie ryzykowne, głównie z uwagi na wyższe koszty inwestycji. Podkreślono, że sama decyzja jest słuszna, jednak koszt inwestycji jest zagrożeniem dla realizacji innych zadań powiatu. Radny Grzegorz Opyrchał pytał, czy Zarząd rozważał możliwość zawarcia partnerstwa publiczno-prywatnego. Radny Zbigniew Mieszczak podziękował Zarządowi za zmiany personalne pociągające za sobą polepszenie standardu zarządzania Szpitalem.
Jak wyjaśnił Starosta Jacek Jończyk etapowanie inwestycji podyktowane jest odpowiedzialnością Zarządu. Pierwszy etap prac zakładający budowę 5 kondygnacji pawilonu E powinien trwać nie więcej niż 16 miesięcy. Przetarg na ten etap prac zostanie ogłoszony najpóźniej w styczniu, a prace powinny rozpocząć się wiosną 2012 roku. Szacunkowy koszt prac dla tego podetapu (stan surowy zamknięty) to 16 mln 350 tys. zł. W drugim podetapie przewiduje się prace wykończeniowe, instalacyjne, tlenownia, agregatorownia, stacja TRAFO, wyposażenie, parking i droga. Aktualne potrzeby szpitala zagwarantuje nowy, 5-kontygnacyjny pawilon.
Drugi etap polegający na budowie kolejnych dwóch kondygnacji uzależnione będzie od potrzeb i możliwości finansowych ZZOZ-u.
Inwestycja będzie finansowana ze sprzedaży majątku, zaciągniętych kredytów, ewentualnych dotacji samorządów, darowizn oraz – o ile będą takie możliwości – ze źródeł zewnętrznych.
Starosta w swoim wystąpieniu nie krył potencjalnych zagrożeń dla realizacji tego zadania. Wymienił zmiany w prawie, zwiększenie zadań powiatów bez przyznania dodatkowych środków, sytuacja finansowa ZZOZ, konieczność zakończenia rozpoczętych przez ZZOZ w Wadowicach programów współfinansowanych z MRPO czy trudności ze sprzedażą majątku, skutki kryzysu. Aby ograniczyć te zagrożenia Starosta zapowiedział prowadzenie działań ograniczających wydatki w innych dziedzinach. Podkreślił, że Zarząd działając odpowiedzialnie nie zapomina o innych zadaniach i będą one dalej realizowane w miarę potrzeb i możliwości. Zwrócił też uwagę, że partnerstwo publiczno-prywatne nie jest rozpowszechnione w Polsce i trudno dziś ocenić je jako alternatywne źródło finansowania inwestycji. Zarząd będzie analizował różne projekty realizowane w formie PPP i ostatecznie nie zaniechał pomysłu z wykorzystaniem takich możliwości przy realizacji budowy pawilonu E.
Jak zauważył Starosta Wadowicki, podjęta decyzja o rozbudowie szpitala nie jest decyzją na dziś, ale na przyszłość nie tylko tej kadencji ale i dla kolejnych.
Na sesji przyjęto również budżet na rok 2012 oraz Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Wadowickiego na lata 2012-2024. Oba dokumenty zyskały pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Dochody budżetu przewidziane w 2012 r. wyniosą 122.041.116 zł , a wydatki 137.282.866 zł, w tym wydatki majątkowe wyniosą 30.776.123 zł. Deficyt budżetowy wyniesie 15.241.750 zł i zostanie pokryty z przychodów, kredytów oraz wolnych środków.
W trakcie sesji przyjęto następujące uchwały:
a) w sprawie przyjęcia Planu Pracy i Kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Wadowicach na rok 2012;
b) w sprawie zmiany załącznika do uchwały Nr XXV/178/09 Rady Powiatu w Wadowicach z dnia 23 marca 2009 r. w sprawie przyznania dotacji dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach;
c) w sprawie zmian w budżecie powiatu wadowickiego na 2011 rok;
d) w sprawie wprowadzenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Wadowickiego na lata 2011-2024 przyjętej uchwałą Rady Powiatu w Wadowicach Nr III/31/11 w dniu 24 stycznia 2011 r.;
e) w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązania w zakresie realizacji pierwszego podetapu I etapu inwestycji pn. Rozbudowa Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach o Pawilon Łóżkowy ‘’E” wraz z niezbędną infrastrukturą;
f) w sprawie przyjęcia budżetu Powiatu Wadowickiego na 2012 rok;
g) w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Wadowickiego na lata 2012-2024.
Na początku Sesji radni minutą ciszy uczcili pamięć pięciu polskich żołnierzy poległym w dniu 21 grudnia br. w Afganistanie.
W ramach interpelacji radny Zbigniew Jurczak pytał się, dlaczego most w Kleczy był tak długo zamknięty dla ruchu po zakończeniu robót. Jak wyjaśnił Starosta Jacek Jończyk związane to było z procedurą odbioru. Jak zauważył, wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie mostu został złożony do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wadowicach w dniu 9 grudnia br., a decyzja została wydana już 13 grudnia 2011 r.