Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego

W Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Wadowity w Wadowicach odbyła się w dniu 12 września 2012 r. Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2012/13. W uroczystości wzięli m.in. Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Wicestarosta Marta Królik, Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak przedstawiciele Rady Powiatu, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty  w Wadowicach Elżbieta Kowalczyk oraz liczni przedstawiciele służb oraz inspekcji powiatowych, dyrektorzy wszystkich szkół i placówek oświatowych Powiatu Wadowickiego, nauczyciele, katecheci, przedstawiciele związków zawodowych, młodzież szkolna i rodzice. Tego dnia w popularnym „Gimplu” reprezentowane były wszystkie szkoły powiatowe, które przysłały swoje poczty sztandarowe. Współorganizatorem tego wydarzenia była dyrekcja i uczniowie Zespół Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach.
Ten dzień rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach odprawiona w intencji pedagogów i uczniów.
Po mszy św., w murach szkoły gościom powitała Dyrektor Janina Turek oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Dawid Talaga.
Wicestarosta Marta Królik przybliżyła aktualną sytuację szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Powiecie Wadowickim. Przypomniała, że od tego roku szkolnego w życie wchodzą zmiany w strukturze szkół wprowadzone nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Zmieniły się również ramowe wytyczne dla programów nauczania. Inny jest też model kształcenia zawodowego, którego celem jest zwiększenie skuteczności i efektywności systemu tego kształcenia i zharmonizowanie go z rynkiem pracy. To wszystko stawia nowe wyzwania przed dyrekcją i nauczycielami oraz 5972 uczniami szkół powiatowych. Niestety naszych szkół nie ominął niż demograficzny. W tym roku szkolnym utworzono jedynie 57 z planowanych 62 klas, do których zapisało się 1636 uczniów czyli o 4 % mniej uczniów niż w roku poprzednim. Wicestarosta zwróciła uwagę na ciekawy trend w powiecie (przeciwny do tendencji ogólnopolskiej). W naszych szkołach nadal nie spada liczba uczniów wybierających naukę w liceach ogólnokształcących. Nie zanotowano, jak w skali całego kraju, wzrostu chętnych do nauki  w technikach i zawodowych szkołach zawodowych. Wicestarosta przypomniała, że uczniowie szkół Powiatu Wadowickiego ponownie osiągnęli najlepsze wyniki egzaminów maturalnych w całym województwie. Podziękowała za te wspaniałe osiągnięcia dyrektorom szkół, nauczycielom i wychowawcom. Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu szkoła winna uczyć i wychowywać oraz dbać o przygotowanie do dalszej nauki ale i wpajać młodemu człowiekowi określone zasady moralne.
Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, zwracając się do uczniów, życzył im, aby trafiali na najlepszych nauczycieli, czyli takich, którzy inspirują młodego człowieka do działania.
Przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga dziękowała władzom Powiatu za ich dotychczasową troskę o edukację młodego człowieka, której efektem są doskonałe wyniki osiągane przez uczniów szkół powiatowych.
O bogatej historii ZSO w Wadowicach, mówiła dyrektor J. Turek. Była też okazja do obejrzenia przygotowanej przez uczniów prezentacji multimedialnej o szkole.
Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego była okazją do wręczenia stypendiów naukowych przyznanych przez Radę Powiatu w Wadowicach 17 uczniom za szczególne osiągnięcia w nauce oraz wzorową postawę uczniowską. Łącznie na stypendia naukowe przeznaczono 19,5 tys. zł – jedno stypendium w wysokości 1 500 zł, 14 w wysokości 1 200 zł oraz 2 w wysokości 600 zł. Akty przyznania stypendiów wręczyli Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sebastian Ramenda oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Rady Powiatu w Wadowicach Marek Cimer.
Starosta J. Jończyk wraz z Wicestarostą M. Królik uhonorowali 29 uczniów szkół specjalnych za ich osiągnięcia w konkursach artystycznych i zawodach sportowych wojewódzkich, krajowych oraz międzynarodowych.
Oprawę artystyczną zapewnił szkolny zespół artystyczno – wokalny pod dyrekcją Zbigniewa Czarnika oraz Karolina Zając i Katarzyna Augustyniak.
Spotkanie zakończyło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.