Posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych oraz zagrożenia związane z niskimi temperaturami były głównymi tematami posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (PZZK) i Komisji Bezpieczeństwa i Porządku (KBP), które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Wadowicach w dniu 9 lutego 2012 r.
Jak poinformował I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach mł. insp. mgr inż. Waldemar Krężel prowadzone są kontrole bezpieczeństwa drogowego zarówno w odniesieniu do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym, jak i w zakresie stanu technicznego pojazdów. Podkreślił on, że  Policja dokonuje na życzenie rodziców kontroli stanu technicznego pojazdów przewożących dzieci, jednocześnie prosił o wcześniejsze zgłaszanie potrzeby przeprowadzenia kontroli. Pozwoli to na sprawne działanie i uniknięcie opóźnień w wyjeździe dzieci.
Policja w okresie ferii będzie również prowadzić działania prewencyjne, w tym sprawdzanie „dzikich lodowisk” i „dzikich nartostrad” w zakresie ich bezpieczeństwa. Planowanie jest patrolowanie miejsc, gdzie zbierają się dzieci i młodzież pod kątem spożywania alkoholu i narkotyków. Specjaliści ds. nieletnich odbędą cykl spotkań w szkołach i ośrodkach wypoczynkowych. Komendy  w Wadowicach oraz  w Komisariatach w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 13 i 23 lutego br. zapraszają zorganizowane grupy na dni otwarte. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Komendy Powiatowej Policji.
Podobną propozycję dla dzieci i młodzieży w okresie ferii przygotowała Państwowa Straż Pożarna, która zaprasza do zwiedzania strażnicy każdego dnia ferii. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP st. kpt. inż. Paweł Szczepańczyk przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonych w ośrodkach, w których będzie wypoczywać młodzież. Podkreślił nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Wyraził również gotowość PSP do pomocy przy organizacji ślizgawek.
Informacji o kontrolach miejsc wypoczynku młodzieży udzielili też Danuta Klisiewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Wadowicach, Tomasz Rak – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wadowicach oraz Elżbieta Kowalczyk – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach. Podkreślili zgodnie, że nie było większych uwag wobec organizatorów i warunków wypoczynku.
Starosta Wadowicki Jacek Jończyk wyraził swoje zadowolenie, że ilość przygotowywanych form wypoczynku jest zdecydowanie bogatsza w porównaniu do roku poprzedniego, jak i z faktu, że tak wiele szkół zorganizuje czas wolny dzieci i młodzieży.
Podczas posiedzenia PZZK i KBP dyskutowano również o sytuacji i zagrożeniach związanych z panującymi aktualnie mrozami. Policja zapewniła, że systematycznie patroluje miejsca gromadzenia się bezdomnych, których w powiecie jest ok. 60. Niestety często nie chcą oni korzystać z oferowanej im pomocy i z noclegowni.
Nawiązując do awarii miejskich wodociągów, w wyniku której Szpital Powiatowy pozbawiony był przez dłuższy okres wody Starosta podkreślił, że wszystkie podmioty powinny wywiązywać się ze swoich obowiązków. Zaznaczył, że obowiązkiem Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. (WPWiK) było natychmiastowe poinformowanie szpitala i PSSE, co nie miało miejsca. Zwrócił również uwagę, że w takich przypadkach równie ważne jest określenie prawdopodobnego czasu naprawy.
Paweł Szczepańczyk podkreślił jak groźne jest niewłaściwe dogrzewanie domów i mieszkań. Większość z ostatnich pożarów spowodowana była niewłaściwym użytkowaniem kotłowni i instalacji grzewczej. Problem są też utrudnienia w dojeździe do pożarów i kłopoty z zamarzającymi punktami czerpania wody.
Tomasz Rak z kolei przypomniał o obowiązku oczyszczania budynków z sopli oraz odśnieżania dachów jaki ciąży na właścicielach budynków.