Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku i PZZK

Podczas wspólnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które odbyło się w dniu 28 lutego 2013 r., przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach: Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji kom. mgr Sławomir Urbanowski oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego – podinsp. mgr Paweł Garzeł przedstawili ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Wadowickiego w 2012 r.
W roku 2012 wszczęto 2141 postępowania przygotowawcze (dla porównania w 2011 r. było ich 2304) i stwierdzono 2514 przestępstw (2689 w roku 2011). Wykrywalność sprawców przestępstw w poprzednim roku nieznacznie wzrosła, wskaźnik ten wyniósł 72,7% przy wyniku 71,2% w roku 2011.
Największą kategorię przestępstw stanowiły czyny z kategorii przemoc domowa. W roku 2012 przeprowadzono łącznie 2041 interwencji domowych – 9 więcej w porównaniu do roku 2011.
W 2012 r. policjanci KPP w Wadowicach zatrzymali 261 sprawców przestępstw na gorącym uczynku. Policjanci podjęli 11635 interwencji – dla porównania w 2011 interwencji tych było prawie
o połowę mniej, bowiem 6881.  Mandatami karnymi ukarano 3055 sprawców wykroczeń (w 2011 r. było ich 2111), sporządzono 1139 wniosków do Sądu Rejonowego oraz dokonano 3534 pouczeń.

W 2012 r. odnotowano niepokojący wzrost liczby zdarzeń drogowych:
•    wypadki drogowe – 139 (wzrost o 12 %);
•    zabici w wypadkach drogowych – 16 (spadek o 11 %);
•    ranni w wypadkach drogowych – 159 (wzrost o 9 %);
•    kolizje drogowe – 1324 (wzrost o 16 %).
Policjanci Wydziału Prewencji zatrzymali 181 nietrzeźwych kierujących. Osoby nietrzeźwe izolowano
( 1002 osoby), natomiast 769 osób doprowadzono do Ośrodka Przeciwdziałania Problemów Alkoholowych .

Tak duża wykrywalność wiąże się z ogromnym zaangażowaniem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji, którzy prowadzą wiele akcji i działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i miejscach publicznych. Wiele z tych akcji skierowanych jest do najmłodszych mieszkańców Powiatu. Należy tutaj wspomnieć takie przedsięwzięcia jak: ,,Pieszy”, ,,Prędkość”, ,,Trzeźwość”, „Znicz”,, Zima”, „Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa” – program poprawy bezpieczeństwa na terenie szkół, „I ty możesz zostać ratownikiem” – turniej pierwszej pomocy czy „Dzielnicowy przyjacielem szkoły” – spotkania dzielnicowych z dyrekcją, pedagogami, psychologami i uczniami szkół oraz wiele innych.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach w 2012 roku brali udział w zabezpieczeniu 23 imprez o charakterze masowym, z czego:
• 16 imprez to imprezy sportowe – mecze piłki nożnej, gala boksu MMA,
•  7 imprez o charakterze  rozrywkowo-kulturalnym.
Wszyscy organizatorzy imprez masowych, którzy zwracali się do Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach o opinie w sprawie warunków i zasad bezpieczeństwa organizowanych imprez masowych otrzymali od strony Policji opinię pozytywną.
W posiedzeniu PZZK uczestniczyli także przedstawiciele gmin Powiatu Wadowickiego, powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży oraz kierownicy wydziałów Starostwa Powiatowego.