Pamięć o Niezłomnych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Andrychowie (27.02.2022)

1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Andrychowie a konkretnie w tutejszej parafii św. Macieja już dziś (27.02) uczczono pamięć żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. W uroczystościach samorząd powiatowy reprezentowali wicestarosta Beata Smolec oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Kubik.

W porannej mszy św. oraz towarzyszących jej wydarzeniach uczestniczyły także m.in. poczty sztandarowe podległych powiatowi andrychowskich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół Nr 2.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Andrychowie (27.02.2022)

Po liturgii uczestnicy uroczystości, wśród których byli m.in. parlamentarzyści senator Andrzej Pająk oraz poseł Marek Polak, przedstawiciele samorządu kilku szczebli, członkowie organizacji społecznych oraz młodzież, przeszli pod Andrychowską Golgotę, w którą wmurowana jest tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Później udali się pod mural w parku miejskim, gdzie także oddali cześć polskich bohaterom. Ich losy w krótkiej prezentacji przedstawił regionalista Michał Siwiec-Cielebon.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Andrychowie (27.02.2022)

Walcząc o wolną Polskę Żołnierze Wyklęci – czasami nazywani Niezłomnymi – musieli zmierzyć się nie tylko z potęgą armii sowieckiej i podporządkowanego jej Wojska Ludowego, ale także z całym komunistycznym aparatem represji. Jak zgodnie podkreślali uczestnicy andrychowskich uroczystości, dzisiaj trzeba pamiętać także o współczesnych Niezłomnych – narodzie ukraińskim, który stawia czoła tej samej agresji, tej samej potędze a jednocześnie broni tych samych wartości, których bronili żołnierze polskiego podziemia po II wojnie światowej: wolności, suwerenności, prawa każdego narodu do stanowienia o sobie, życia w pokoju i nadziei.