Owocne dyskusje w międzynarodowym gronie

Ponad 120 osób, przedstawicieli władz lokalnych, placówek zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym, naukowcy oraz reprezentanci stowarzyszeń, organizacji i osoby indywidualne mające kontakt z dziećmi niepełnosprawnymi wzięło udział w I Międzynarodowej Konferencji „Ścieżki pomocy osobom niepełnosprawnym – wczesne wspomaganie rozwoju dziecka” zorganizowanej w dniach 5 – 6 lipca 2012 r. przez Stowarzyszenie „Dać Szansę” w Wadowicach.
Najwięcej zainteresowania i dyskusji wzbudziły prelekcje gości z Belgii. Widać, że inne spojrzenie na kwestie związane z wczesnym wspomaganiem i wymiana doświadczeń była bardzo owocnym elementem tej konferencji. I właśnie żywiołowe dyskusje i prezentowane w ich trakcie pomysły są pierwszym wymiernym dowodem potrzeby organizacji takich spotkań.
Pierwszego dnia konferencji swoje wystąpienia wygłosili: – Luk Zelderloo (EASPD) – Nauczanie integracyjne – główne kierunki i dobre praktyki w Europie, Adriana Popa (EASPD) – „Ścieżki integracji” – nauczanie integracyjne w szkołach, Geert De Bou (Flandria Wschodnia) – pomoc osobom niepełnosprawnym w środowisku lokalnym oraz dr Dorota Kornaś (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) – Ścieżki pomocy osobom niepełnosprawnym – wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
Drugiego dnia wykłady wygłosili: mgr Małgorzata Niewodowska (Dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krakowie) – wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka w świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego oraz Jadwiga Pauli (koordynator współpracy pomiędzy Polską a Flandrią Wschodnią) – wsparcie dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w działaniach władz lokalnych.
Zebrani mieli okazję również zapoznać się bliżej z działalnością EASPD, Stowarzyszenia „Dać szansę” oraz ofertą sprzętu rehabilitacyjnego firmy „Akson”. Przez dwa dni konferencji można było obejrzeć wystawę twórczości osób niepełnosprawnych, podopiecznych Stowarzyszenia „Dać Szansę” oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieprzu.
Wartym podkreślenia jest współpraca różnych środowisk w trosce o dobro dziecka. Cieszę się, że widzę tu ten idealny trójkąt, współpracę osób zaangażowanych, naukowców oraz władz lokalnych – podsumował Konferencję Sekretarz Generalny European Association Of Service Providers For Persons With Disabilities (EASPD) Luk Zelderloo.
I Międzynarodowa Konferencja „Ścieżki pomocy osobom niepełnosprawnym – wczesne wspomaganie rozwoju dziecka” zorganizowana została przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać szansę” przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz EASPD. Partnerami Konferencji był Powiat Wadowicki, Gmina Wieprz i Akson Sp. j. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Józef Łasak.