O Sokółce na sesji Rady Gminy w Brzeźnicy

30 lipca zarówno samorządowcy, jak i wielu mieszkańców naszego powiatu odetchnęło z ulgą. Tego dnia dotarła do nas informacja, że rząd nie zgodził się na odłączenie od powiatu wadowickiego przysiółka Sokółka. Mam nadzieję, że ta decyzja ostatecznie zamyka temat, który niespodziewanie powrócił do nas w 2020 roku. Rozstrzygnięcie Rady Ministrów jest bowiem zgodne zarówno z wolą mieszkańców gminy Brzeźnica, jak również z argumentami natury społecznej, gospodarczej i historycznej – mówił 22 września br. w Brzeźnicy starosta Eugeniusz Kurdas. Tego dnia odbyła się XXXIII sesja tutejszej Rady Gminy, podczas której złożono podziękowania osobom zaangażowanym w  proces zachowania granic gminy a tym samym granic Powiatu Wadowickiego. Oprócz E. Kurdasa w obradach wzięli udział również posłowie – Filip Kaczyński i Krzysztof Kozik oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przypomnijmy. W styczniu 2020 roku Rada Gminy Czernichów podjęła uchwałę, w której postanowiła „wystąpić z wnioskiem o dokonanie zmiany przebiegu granicy pomiędzy gminą Brzeźnica w powiecie wadowickim a gminą Czernichów w powiecie krakowskim w ten sposób, by granica ta przebiegała środkiem koryta Wisły, a leżące w korycie i na lewym brzegu Wisły w przysiółku Sokółka działki zostały wyłączone z gminy Brzeźnica, i włączone do gminy Czernichów, do obrębu geodezyjnego Rusocice” (chodzi o ok. 128 hektarów). Na takie rozwiązanie nie zgodzili się zarówno mieszkańcy gminy Brzeźnica (na łączną liczbę 2946 ankiet aż 2878 mieszkańców wyraziło swój sprzeciw wobec propozycji władz gminy Czernichów), jak również Rada Gminy Brzeźnica i Rada Powiatu w Wadowicach.

Nie sposób zliczyć rozmów, które przeprowadziliśmy na ten temat z przedstawicielami rządu różnego szczebla. Podobnie nie sposób zliczyć, ile razy o tej kwestii dyskutowaliśmy z naszymi reprezentantami w parlamencie – mówił na sesji o staraniach naszych samorządowców E. Kurdas. Starosta przypomniał też m.in. dwie uchwały Rady Powiatu w Wadowicach. 2 lipca 2020 roku i 24 czerwca 2021 roku radni powiatowi wyrazili negatywną opinię na temat ewentualnej zmiany granic.

Starosta mówi na sesji Rady Gminy Brzeźnica o problemie Sokółki

Pozytywna dla nas opinia wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, zaangażowanie posłów na Sejm RP, argumenty władz samorządowych gminnych i powiatowych przekonały premiera Mateusza Morawieckiego i Radę Ministrów do zachowania w gminie Brzeźnica przysiółka Sokółka – podkreślał starosta. – Chcę zaznaczyć, że walcząc o zachowanie przysiółka w naszym powiecie, cały czas czułem silne wsparcie ze strony mieszkańców. To było dla mnie – i dla wszystkich innych osób zaangażowanych w temat – bardzo, ale to bardzo ważne. Za każdy głos poparcia, wszystkim mieszkańcom serdecznie z tego miejsca dziękuję – dodawał.

Słowa wdzięczności za wsparcie w walce o zachowanie granic powiatu, starosta skierował także do parlamentarzystów, wojewody Łukasza Kmity oraz samorządowców związanych z gminą Brzeźnica.

– Problem udało nam się rozwiązać pozytywnie, ponieważ tworzyliśmy jedność, mówiliśmy jednym głosem – podsumowywał starosta.

Wcześniej o kwestii Sokółki pisaliśmy m.in. tutaj – https://powiatwadowicki.pl/aktualnosci/nie-bedzie-zmiany-granic-przysiolek-sokolka-pozostaje-w-powiecie-wadowickim/

Z kolei nagranie z 33. sesji Rady Gminy Brzeźnica znajdą Państwo tutaj