Profesjonalnie i wzruszająco. Za nami premiera musicalu „Anastazja” w wykonaniu Teatru „Nasz”

23.09.2021 – premiera musicalu „Anastazja” Teatru Nasz z Kleczy Dolnej

Teatr nie dzieli się na profesjonalny i amatorski, ale na dobry i zły – ta opinia wśród znawców kultury staje się coraz powszechniejsza. Zapewne każdy, kto był na wczorajszej (23.09) premierze musicalu „Anastazja” w wykonaniu Teatru „Nasz” z Kleczy Dolnej, podpisze się pod nią obiema rękami.

Na 20-lecie działalności zespołu, artyści na warsztat wzięli broadwayowski musical „Anastasia” – opowieść o księżnej Rosji Anastazji Nikołajewnej Romanow, która wedle niektórych przekazów mogła uniknąć egzekucji dokonanej przez bolszewików na carskiej rodzinie w 1918 roku. Widowisko oparte zostało na filmie o tym samym tytule z 1997 roku.

Libretto na język polski dla Teatru „Nasz” przełożyła Marta Wołek- Bury, a spektakl wyreżyserował Paweł Jarosz, założyciel grupy i kapitan tej „załogi” dokładnie od 20 lat. Uroczysta premiera widowiska odbyła się w sali teatralnej Zespołu Szkół Publicznych w Kleczy Dolnej.

Artyści zagrali i zaśpiewali tak, że po spektaklu oklaskom i owacjom nie było końca. Legendę (historię?) o Anastazji Romanow Teatrowi „Nasz” udało się przedstawić w taki sposób, że stała się ona opowieścią zarówno o przyczynach narodzin komunizmu i niszczycielskiej sile tej ideologii, jak również o uniwersalnych wartościach i potrzebach ludzkich. Dzięki teatrowi z Kleczy Dolnej, „Anastazja” opowiadała więc o strachu, destrukcji i przemocy, ale również o nadziei, tęsknocie, miłości. A także o tym, że nie poznamy dobrze innych, jeśli wcześniej nie poznamy dobrze sami siebie, tego, co nam w duszy gra…

Wielkie brawa należą się reżyserowi Pawłowi Jaroszowi, odpowiedzialnej za przekład sztuki na język polski Marcie Wołek-Bury, aktorom oraz osobom odpowiedzialnym za kostiumy, scenografię, choreografię, dźwięk i światło. To dzięki pracy całego zespołu teatralnego widzowie mogli wejść w świat, który skłania do myślenia, wzrusza i porusza. A o to właśnie w teatrze chodzi – żeby aktorzy i widzowie przeżyli coś, co nie zawsze i nie do końca da się opisać słowami, ale co zostaje w nas na bardzo długo.

23.09.2021 – premiera musicalu „Anastazja” Teatru Nasz z Kleczy Dolnej

Teatr „Nasz” na 20-lecie działalności zrobił sobie i widzom wspaniały prezent. Nic więc dziwnego, że po premierze zebrał gromkie brawa i słowa pochwały. Te drugie popłynęły między innymi od małopolskiej wicekurator oświaty Haliny Cimer, przedstawicieli naszego samorządu: przewodniczącej Rady Powiatu Zofii Kaczyńskiej i wicestarosty Beaty Smolec, reprezentantów samorządu gminnego, czy dyrekcji szkoły w Kleczy Dolnej, z którą to placówką zespół jest tak blisko związany. Dumy nie kryli obecni na premierze pracownicy Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach, przy którym działa Teatr „Nasz”.

***

Bezpłatne zaproszenia na kolejne wystawienia spektaklu „Anastazja” dostępne są w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach, ul. Sienkiewicza 9, tel. 338234610 (w godz.: 15:00 – 19:00).
Ze względu na obostrzenia sanitarne ilość wejściówek jest ograniczona.Terminy spektakli:
25 września 2021 r. (sobota) godz.: 16:00
26 września 2021 r. (niedziela) godz.: 16:00
2 października 2021 r. (sobota) godz.: 16:00
3 października 2021 r. (niedziela) godz.: 16:00
9 października 2021 r. (sobota) godz.: 16:00
10 października 2021 r. (niedziela) godz.: 16:00
16 października 2021 r. (sobota) godz.: 16:00
17 października 2021 r. (niedziela) godz.: 16:00
23 października 2021 r. (sobota) godz.: 16:00
24 października 2021 r. (niedziela) godz.: 16:00
6 listopada 2021 r. (sobota) godz.: 16:00
7 listopada 2021 r. (niedziela) godz.: 16:00
Na przełomie grudnia i stycznia musical „Anastazja” będzie również wystawiany dla szkół i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej  z terenu powiatu wadowickiego. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

plakat - spektakl Anastazja Teatru "Nasz"