Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. Małopolskiego

W ramach Mistrzostw Medycznych i Ratowniczych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. Małopolskiego w dniu 24 maja 2012 r. w godz. 10:00 – 14:00 na Placu Jan Pawła II w Wadowicach odbędzie się akcja "Dzieci ratują dzieci" skierowana do najmłodszych mieszkańców naszego powiatu.
Tego dnia Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach zaprasza uczniów szkół podstawowych, a także pozostałe dzieci wraz z rodzicami na akcję edukacyjną o nazwie "Dzieci ratują dzieci”. W czasie akcji, wykonując różnego rodzaju zadania i ćwiczenia pod okiem doświadczonych instruktorów ratownictwa medycznego z Państwowej Straży Pożarnej, z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach, a także słuchaczy Akademii Zawodowej z Oświęcimia na kierunku ratownictwo medyczne, dzieci będą miały możliwość nauczenia się podstawowych czynności z zakresu pierwszej pomocy.
W Mistrzostwach Medycznych i Ratowniczych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego rywalizować będą czteroosobowe, odpowiednio wyekwipowane (m.in. w pożarniczy samochód terenowy, kompletne indywidualne wyposażenie strażackie, sprzęt ochrony dróg oddechowych, medyczny zestaw ratowniczy, sprzęt łączności, latarki) drużyny reprezentujące wszystkie jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP z Małopolski. Zespoły wykonają zadania ratownicze (w niektórych przypadkach z udziałem odpowiednio ucharakteryzowanych pozorantów) oraz sprawnościowe we wcześniej specjalnie przygotowanych miejscach, do których muszą dotrzeć według danych GPS oraz mapy. O zajętej pozycji zadecyduje liczba punktów zdobywanych w trakcie wykonywanych zadań. Wszystkie działania podejmowane przez poszczególne drużyny są obserwowane i oceniane przez zespoły sędziowskie, które po zakończeniu rywalizacji dokonują klasyfikacji reprezentacji wszystkich JRG. Celem zawodów jest podnoszenie poziomu oraz doskonalenie wiedzy i umiejętności strażaków-ratowników PSP w zakresie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.
Oficjalne zakończenie mistrzostw połączone z przedstawieniem oficjalnych wyników oraz wręczeniem nagród dla zwycięzców odbędzie się na Placu Jana Pawła II w Wadowicach po zakończeniu rywalizacji (w godzinach popołudniowych).
Mistrzostwa organizowane są dzięki wsparciu Powiatu Wadowickiego.