Koronawirus nie odpuszcza.„Przestrzegajmy obostrzeń” – apelują władze powiatu

Wojewódzki Inspektor Sanitarny rekomenduje nieorganizowanie wesel na terenie powiatów wadowickiego, suskiego i nowosądeckiego – taką informację przekazała wczoraj (15.07) Krystyna Kozik, szefowa wadowickiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. To pokłosie liczby zakażeń koronawirusem z Wuhan wśród mieszkańców tych trzech małopolskich powiatów, którzy w ostatnim czasie bawili się na przyjęciach weselnych. Podczas wideokonferencji z udziałem wicestarosty Beaty Smolec, przedstawicieli starostwa, wadowickiego szpitala oraz powiatowych służb: policji i straży pożarnej rozmawiano o sytuacji na naszym terenie.

Nie jest ona łatwa. W ostatnich dniach zakażenie koronawirsem stwierdzono u 22 mieszkańców naszego powiatu. 12 z nich to uczestnicy wesela na terenie sąsiadującego z nami powiatu suskiego. Z kolei sześć osób zakażonych to osoby mające kontakt z uczestnikami zabawy weselnej. Łącznie w tej chwili mamy w powiecie 35 aktywnych zakażeń  SARS-CoV-2 (od początku pandemii na COVID-19 zachorowało łącznie 65 mieszkańców powiatu wadowickiego, z czego trzy osoby niestety zmarły).

Spośród osób obecnie przechodzących zakażenie, siedem zostało hospitalizowanych, jedna osoba jest w izolatorium, a 27 przebywa w izolacji domowej. W związku ze wzrostem liczby osób zakażonych, wzrosła także liczba mieszkańców powiatu przebywających w kwarantannie.  Obecnie jest to aż 446 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy gmin: Andrychów (91), Mucharz (92) i Wadowice (83).

Te dane nie napawają optymizmem, podobnie jak wspomniana wyżej rekomendacja Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca nieorganizowania wesel (pełna treść pisma w załączniku do tekstu). Ale są i lepsze wiadomości. Po pierwsze, spora liczba osób na kwarantannie to dowód na to, że Sanepidowi sprawnie udaje się ustalić, z kim osoby zakażone miały kontakt.  To oczywiście ma pomóc w zapobieżeniu rozprzestrzeniania się wirusa (dodajmy, że w ostatnich dniach pobrano także sporą liczbę wymazów do badań od mieszkańców powiatu).

Po drugie, stabilizuje się sytuacja w wadowickiej lecznicy. Przypomnijmy, że w związku ze stwierdzeniem zakażenia u dwóch pacjentów kilka dni temu zamknięto tam dwa oddziały: chirurgii i wewnętrzny pierwszy. Od osób, które miały kontakt z zakażonymi pacjentami pobrano próbki, wyniki na obecność koronawirusa były negatywne, ale badania zostaną jeszcze powtórzone.

Co dalej? Wszyscy uczestnicy wideokonferencji podkreślali, że bardzo ważne jest obecnie zgodne i sprawne – jak do tej pory – współdziałanie służb na terenie powiatu.

Ale jeszcze ważniejsza jest postawa nas wszystkich. – Trochę zapomnieliśmy, że mimo zniesienia części obostrzeń, pandemia trwa.  Dlatego powtórzę apel, który kierował już do mieszkańców starosta Eugeniusz Kurdas: trzymajmy się obowiązujących w Polsce norm sanitarnych. Zasłaniajmy usta i nos, w sytuacjach, w których wymaga tego od nas prawo. Zachowujmy konieczne zasady higieny: jak najczęściej myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Trzymajmy się tych i innych reguł, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Postępujmy solidarnie tak, aby – na ile się da – chronić zdrowie swoje i innych – apeluje wicestarosta Beata Smolec.