Konwent Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów Małopolski

W dniu 7 marca  2013 r., w Sali Obrad Miasta Krakowa obradował Małopolski Konwent Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów. Jego głównym punktem była prezentacja "Raportu o stanie samorządności terytorialnej w Polsce". Konferencję prowadził przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego – Kazimierz Barczyk.

"Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce" to praca zespołu wybitnych naukowców pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera. Prezentuje on największe dysfunkcje i dylematy polskiego samorządu oraz proponuje działania konieczne do eliminacji patologii funkcjonowania polskiego samorządu.

Prezentacji raportu dokonali członkowie tworzącego go zespołu: prof. Krzysztof Surówka oraz prof. Stanisław Mazur i dr Marcin Zawicki z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W dyskusji nad zagadnieniami przedstawionymi przez naukowców wzięli udział samorządowcy.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego – Jacek Soska, zaproponował powołanie przez akademików i samorządowców instytutu, tworzącego nowe projekty dla samorządu.

Wystąpiła także wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa – Małgorzata Jantos, przewodniczący Rady Powiatu w Wadowicach – Józef Łasak oraz przewodniczący Rady Gminy Zawoja – Krzysztof Chowaniak.

Przewodniczący Rady Powiatu Józef Łasak swoje wystąpienie ograniczył do dwóch obszarów. Pierwszy z nich to kwestia dochodów i gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego, a drugi – to zadania i pozycja ustrojowa przewodniczącego rady.

– Polskie reformy samorządowe to najistotniejsze z reform, które przeprowadzono w III RP. Nie możemy jednak popadać w marazm i musimy ulepszyć i unowocześnić to, co powstało kilkanaście lat temu – podsumował obrady Kazimierz Barczyk.

Raport o stanie samorządności w Polsce znajduje się na stronie: www.stansamorzadu.pl