Konwent Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego w Wieprzu

System pomocy społecznej, komunikacja na terenie powiatu, rekrutacja do szkół średnich oraz zmiany zachodzące w wadowickim ZZOZ-ie to główne tematy, poruszone w trakcie V Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego, zorganizowanego 25 lutego 2013 r. w Wieprzu.
Głównym tematem spotkania były sprawy związane z funkcjonowaniem systemu pomocy społecznej w powiecie. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach – Barbara Pindel-Polaszek przedstawiła informacje na temat instytucji i powiatowych jednostek pomocy społecznej. Nasz powiat posiada bardzo dobrze zorganizowaną sieć placówek pomocy społecznej, a co ważne, nadal są wolne miejsca w domach pomocy społecznej (4 w DPS przy ul. Parkowej i 14 w DPS przy ul. Lwowskiej). Dyrektor PCPR poinformowała, że wszystkie placówki spełniają standardy niezbędne do prowadzenia działalności. W odpowiedzi na pytania włodarzy gmin wyjaśniła, że choć gminy zobowiązane są do dopłat za pobyt mieszkańca w placówce, to najważniejsza jest możliwość udzielenia profesjonalnej pomocy osobom potrzebującym. W związku z zapytaniami dotyczącymi Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radoczy wyjaśniła, że w otwartej w listopadzie 2012 r. placówce istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów oraz zakwaterowania w działającym przy niej hostelu.
B. Pindel – Polaszek zwróciła uwagę na korzyści płynące z zatrudniania w gminach asystentów rodziny. Pomagają oni wyjść rodzinom z problemów, czego efektem jest m.in. to, że dzieci nie trafiają do rodzin zastępczych. Zachowanie prawidłowych stosunków rodzinnych często owocuje poprawą sytuacji społecznej. Ma to również ważny aspekt ekonomiczny, gdyż gminy są zobowiązane do częściowego pokrycia pobytu dziecka w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka. W przypadku poprawy sytuacji nie ma potrzeby odseparowania dziecka od rodziców i ponoszenia związanych z tym kosztów.