W dniach 28-29 listopada 2019 r. w Instytucie Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyła się Jubileuszowa Konferencja Naukowa „20 lat powiatowych centrów pomocy rodzinie. Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość” zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej, Instytut Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Konwent Dyrektorów Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie Województwa Małopolskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Przedmiotem konferencji, podczas której zabrało głos 14 prelegentów z siedmiu ośrodków uniwersyteckich w kraju oraz czterech powiatowych centrów pomocy rodzinie, była problematyka związana z  rozwojem pomocy społecznej w Polsce po 1989 roku. Przypadający w 2019 roku jubileusz XX-lecia reformy samorządu terytorialnego oraz funkcjonowania PCPR-ów, skłonił do refleksji zarówno nad osiągnięciami tych instytucji, jak również nad tym, czego nie udało się dokonać. Wydarzenie było wyśmienitą okazję do debaty zarówno nad dotychczasową działalnością samorządów, pomocy społecznej oraz PCPR-ów, jak i nad ich perspektywami rozwojowymi.

Konferencję podzielono na trzy sesje tematyczne. W pierwszej części jubileuszowej odbyło się uroczyste wręczenie Dyplomów Uznania dyrektorom i przedstawicielom Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w Małopolsce z okazji 20-lecia działalności na rzecz wsparcia rodziny i rozwoju polityki społecznej w powiatach. Nasz samorząd reprezentowała wicestarosta Beata Smolec. Na zakończenie tej części wystąpiła Grupa Teatralna „Słoneczniki”, którą tworzą  mieszkanki Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Wadowicach, w przedstawieniu „Rzepka”. Następnie odbyły się dwie sesje plenarne, w trakcie których zaprezentowano zagadnienia z zakresu pomocy społecznej oraz funkcjonowania samorządu terytorialnego. Dyrektor PCPR w Wadowicach Barbara Pindel-Polaszek wspólnie z dyrektorem PCPR w Gorlicach Romaną Gajdek zaprezentowały temat: „Powiatowe centrum pomocy rodzinie – pole współpracy i nieustających wyzwań”. Konferencję zamknęło podsumowanie dokonane przez prof. UP dr hab. Marka Klimka, w którym podkreślono wysoką wartość merytoryczną referatów i dyskusji, klimat wzajemnej życzliwości oraz dalsze perspektywy współpracy.

Z kolei 29 listopada br. w Instytucie Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyło się forum dyrektorów powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz zaproszonych gości pn. „Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”, a także kolejne posiedzenie Konwentu Dyrektorów Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie Województwa Małopolskiego, W  jego trakcie dokonano podsumowania działalności Konwentu w latach 2018 – 2019, a następnie przeprowadzono wybory Przewodniczącego Konwentu Dyrektorów PCPR na kolejną kadencję. Na Przewodniczącą wybrano dyrektora PCPR w Gorlicach Romanę Gajdek, Zastępcą została dyrektor PCPR w Bochni Elżbieta Paczyńska

W tym miejscu należy podkreślić, że Ogólnopolska Konferencja Naukowa „20 lat Powiatowych Centów Pomocy Rodzinie. Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość” była znakomitą okazją do nawiązania oraz zacieśnienia współpracy w zakresie polityki społecznej między środowiskami naukowymi z Polski a praktykami, do wymiany doświadczeń i umiejętności oraz promowania interdyscyplinarnego podejścia do pomocy społecznej.