Jak wspomóc rozwój dziecka

Jak wspomóc rozwój dziecka

W dniu 6 grudnia 2011 r. w Starostwie Powiatowym w Wadowicach odbyło się spotkanie poświęcone wczesnemu wspomaganiu rozwoju dzieci w Powiecie Wadowickim zorganizowane przez Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Krakowie. Na spotkanie przybyli lekarze pediatrzy, neurolodzy, pielęgniarki, nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy urzędów miast i gmin oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z Powiatu Wadowickiego. Ze strony Powiatu Wadowickiego w dyskusji uczestniczyli Wicestarosta Pani Marta Królik, przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Andrychowie i Wadowicach oraz pracownicy Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wadowicach.
Spotkanie rozpoczął wykład psychologa Pani Mileny Maryon-Nowak nt. systemu wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z różnymi deficytami. Prezentację badań i praktycznych przykładów działań w zakresie budowy zespołów wczesnej interwencji przedstawiła Pani Ewa Solecka-Florek z ROPS w Krakowie. W dalszej części przedstawicielka Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie – Pani Agnieszka Szal omówiła doświadczenia i dane zabrane w trakcie badania na obszarze Małopolski nt. pracy z rodziną i dzieckiem niepełnosprawnym wymagającym wczesnego wspomagania rozwoju. Realizację wczesnego wspomagania na terenie Powiatu Wadowickiego opracowaną na podstawie zebranych informacji ze wszystkich gmin zaprezentowali pracownicy PCPR.
Uczestnicy spotkania podkreślali potrzebę i znaczenie tego typu konferencji w ich pracy z niepełnosprawnymi dziećmi oraz ich rodzicami. W efekcie dyskusji uczestnicy spotkania ustalili, iż pierwszym niezbędnym działaniem jest zapewnienie dostępu do informacji na temat wczesnego wspomagania rozwoju dzieci niepełnosprawnych, zarówno dla rodziców dzieci, jak i poszczególnych grup zawodowych zajmujących się ww. problematyką. Wskazano również na potrzebę stworzenia bazy osób, instytucji, organizacji prowadzących zajęcia w zakresie wczesnego wspomagania na terenie Powiatu Wadowickiego. Zadania te zostały powierzone koordynatorowi wyznaczonemu spośród pracowników PCPR.
Badania oraz obserwacje prowadzone w ramach Monachijskiej Fundacji Diagnostyki Rozwojowej wskazują, że wczesne rozpoznanie dysfunkcji psychoruchowej u niemowlęcia tzn. w pierwszych tygodniach życia oraz wczesne wprowadzenie stymulacji rozwojowej i funkcjonalnej pozwala na wyrównanie deficytów rozwojowych i normalizację rozwoju dziecka do 1 roku życia aż w 94% (wg badań niemieckich), w 92% (wg badań japońskich) i w 87% (wg badań krakowskich).