Integracja przy wielkanocnym stole

Było gwarnie, kolorowo i smacznie. 13 kwietnia br. Kolping Polska wraz Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach zaprosił rodziny ukraińskie i polskie do wspólnej integracji w atmosferze świątecznej. Wydarzenie pn. „Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego”, było także okazją do podsumowania dotychczasowych działań pomocowych wobec uchodźców z Ukrainy oraz projektu „Aktywni Obywatele”, który Kolping Wadowice realizował w ostatnim czasie na terenie powiatu wadowickiego.

Na stołach królowały tradycyjne potrawy i ciasta wielkanocne przygotowane przez uczniów pod okiem nauczycieli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach, takie jak: żurek z jajkiem i białą kiełbasą, paszteciki oraz babki i mazurki. Nie zabrakło tradycyjnej ukraińskiej babki drożdżowej z bakaliami z lukrową polewą, zwanej paschalnym Kuliczem. Pojawiły się także dekoracje z pięknie zdobionych jaj i wianków, wykonane przez dzieci i dorosłych podczas marcowych warsztatów plastycznych. Dopełnieniem międzykulturowego spotkania był występ kwartetu muzycznego w klimacie góralskim, który wykonał tradycyjne utwory ludowe i świąteczne. Licznie przybyłe na uroczystość dzieci i młodzież ukraińską zaproszono do wspólnej zabawy edukacyjno – integracyjnej.

Kolping Polska – Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach chce podziękować za Waszą obecność drodzy przyjaciele z Ukrainy, za radość i wdzięczność, jaką nam okazujecie i wyrażacie w swoich opiniach po spotkaniu. Duże słowa uznania należy skierować do naszych współpracowników – wolontariuszy: Agnieszki, Andrzeja i Michała za okazaną pomoc przy organizacji całego wydarzenia. Dziękujemy także uczniom „Tischnera”, nauczycielom, Patrykowi Kurkowi – kierownikowi Inkubatora Organizacji Pozarządowych przy CKZiU nr 1 w Wadowicach za dbałość przygotowania potraw i ciast oraz wystrój stołów. Panom Bolesławowi, Marianowi i Jerzemu jesteśmy wdzięczni za występ muzyczny z nutą folkloru góralskiego, wprowadzającego w atmosferę zabawy a Pani Annie i całej społeczności ukraińskiej z Andrychowa za poprowadzenie zajęć dla najmłodszych i przyłączenie się do przygotowań – podsumowują organizatorzy spotkania.

Kolping Polska wraz z Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach kontynuuje działania aktywizacyjno – integracyjne skierowane do uchodźców z Ukrainy, zamieszkujących w Wadowicach i okolicach. Chętnych do udziału w kursach języka polskiego, kursach zawodowych, poszukujących pracy i chcących wzmacniać swoją pozycję w lokalnym środowisku zapraszamy do kontaktu z biurem, ul. Sienkiewicza 7, nr tel. 512 718 298.

Spotkanie integracyjno – świąteczne „Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego” zostało współfinansowane ze środków Caritas Germany i Kolping International. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Wadowicki, Burmistrz Wadowic oraz dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury.