Festiwal Zawodów z naszym udziałem

To były owocne trzy dni poświęcone kształceniu zawodowemu w Małopolsce. Dlatego na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego powiatu.

Siódma edycja „Festiwalu Zawodów” odbyła się w dniach 21 – 23 marca br. w hali Expo w Krakowie. Uroczystego otwarcia dokonała Anna Pieczarka – członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Szkoły zawodowe z Małopolski przedstawiały prezentacje w siedmiu branżach. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowali się także: służby mundurowe, uczelnie oraz przedsiębiorcy współpracujący ze szkołami. Obecni byli także goście z regionów partnerskich Województwa Małopolskiego, m.in. z: Niemiec, Francji czy Słowacji. Powiat Wadowicki reprezentował Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, który przedstawił bardzo ciekawą ekspozycję dotyczącą zawodów stolarskich i obuwniczych.

W tym roku, oprócz pokazów zawodowych, konferencji i warsztatów tematycznych, w pierwszym dniu festiwalu, tj. 21 marca odbył się  Małopolski Kongres Zawodowy pn. „Prezentacja zmian w szkolnictwie zawodowym”, którego organizatorem było Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Małopolskim Kuratorium Oświaty.
Natomiast w drugim dniu wydarzenia, 22 marca zorganizowano m.in.  spotkanie w ramach Regionalnej Rady Branżowej, dotyczące tematyki branży transportowej. Uczestniczyli w nim m.in. Łukasz Smółka – wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Filip Kaczyński – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego a zarazem przewodniczący Komisji  Edukacji WM, Dariusz Styrna – dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego, Beata Smolec – wicestarosta naszego powiatu oraz dyrektorzy szkół i przedsiębiorcy związani z branżą transportową.

W tym dniu przedstawiciele naszego powiatu zostali również zaproszeni na spotkanie z reprezentantami Unii Europejskiej. Podczas rozmowy przedstawiono działania samorządu powiatowego związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego i wykorzystaniem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jolanta Satława – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach zaprezentowała rodzaje wsparcia dla uczniów w branży turystyczno-gastronomicznej, jakie oferuje szkoła w ramach pozyskanych środków unijnych. Komisarze UE wysoko ocenili działania Małopolski, w tym naszego powiatu, skierowane na rozwój kształcenia zawodowego. – Podstawą rozwoju naszego powiatu, szerzej regionu i kraju, są wykształceni, ale i dobrze przygotowani do potrzeb rynku pracy młodzi ludzie. Dlatego podczas spotkania staraliśmy się jak najgłębiej omówić temat szkolnictwa zawodowego. Przypomnę, że w naszym powiecie na bazie już istniejących szkół  stworzyliśmy niedawno, i to z ogromnym udziałem środków unijnych, trzy centra kształcenia zawodowego i ustawicznego,  a w planach mamy utworzenie kolejnej takiej placówki – mówi wicestarosta Beata Smolec. – W dyskusji rozmawialiśmy m.in. o jeszcze szerszej współpracy szkół i pracodawców oraz konkretnych rozwiązaniach, które taką kooperację mogłyby ułatwić i usprawnić. Chodzi o to, aby ta współpraca, np. przy realizacji staży odbywała się na możliwie najprostszych zasadach, co przyniesie korzyść i pracodawcom, i szkołom oraz ich uczniom. W rozmowie pojawiały się także inne wątki, np. wsparcia działań polegających na szerszym kształtowaniu u młodzieży kompetencji społecznych, dzięki czemu łatwiej odnajdzie się na rynku pracy, czy  w ogóle w życiu – dodaje wicestarosta.

W ostatnim dniu wydarzenia, w sobotę 23 marca zorganizowane zostało m.in. spotkanie z partnerami zagranicznymi w sprawie rozwoju technologii 3D w Małopolsce oraz dokonano prezentacji doradztwa zawodowego w naszym województwie.

Na kolejną, ósmą już edycję „Festiwalu Zawodów” organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych za rok. Zapewniamy, że warto tam być.