Dożynkowe Spotkanie Integracyjne już po raz dziesiąty

Wczoraj (07.09) w Zebrzydowicach odbyło się – już po raz dziesiąty – Dożynkowe Spotkanie Integracyjne. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych, duchowieństwa, organizacji działających w obszarze pomocy społecznej, a przede wszystkim – osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, reprezentujący domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej i inne placówki z wielu województw. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Filip Kaczyński oraz Małopolska Wicekurator Oświaty Halina Cimer. Nasz samorząd reprezentowały wicestarosta Beata Smolec, przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska oraz zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Stolarczyk.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach, po której nastąpił przemarsz do siedziby Konwentu Bonifratrów. – Piękna tradycja dziękczynienia za plony ma dla nas, Polaków ogromne znaczenie: jest dowodem naszego poszanowania ludzkiej pracy, szacunku dla jej owoców, miłości do ojczystej ziemi. Ojcowie Bonifratrzy obyczaj spotkań dożynkowych wykorzystują do integracji różnych środowisk: osób z niepełnosprawnościami, młodzieży, seniorów oraz społeczności lokalnej –  te słowa skierowała do uczestników spotkania wicestarosta B. Smolec.
Po ceremoniale dożynkowym goście integrowali się przy wspólnej zabawie. W programie tegorocznej imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie – był więc poczęstunek, zabawa taneczna, pokazy artystyczne, warsztaty wicia wianków, majsterkowanie w drewnie, loteria fantowa oraz wyprzedaż garażowa. O odpowiedni klimat dożynek zadbała kapela „spod Babiej Góry” z Zawoi.

Przypomnijmy – historia Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach sięga roku 1611, a pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich integracja zawsze była nieodłączną częścią ich działalności. Tegoroczne spotkanie dożynkowe zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.