„Dożynki tradycji i marzeń” w Inwałdzie

„Dożynki tradycji i marzeń” w Inwałdzie

Tradycyjnie przełom sierpnia i września to w Polsce czas dożynek – podziękowania za ukończenie żniw i uzyskane plony. O dożynkach gminnych w Bachowicach, Choczni, Przybradzu, Stroniu i Wyźrale mogliście Państwo przeczytać kilkanaście dni temu. Mieszkańcy Gminy Andrychów świętowali w sobotę (9 września br.) w Inwałdzie. Piękna pogoda i mnóstwo atrakcji – pokaz maszyn rolniczych, występy artystyczne, warsztaty i animacje dla dzieci oraz oczywiście pyszny poczęstunek – to wszystko czekało na przybyłych na uroczystość gości, wśród których byli wicestarosta Beata Smolec oraz radni powiatowi.

W uroczystości uczestniczyli również parlamentarzyści – poseł Marek Polak i senator Andrzej Pająk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, duchowni, radni gminni , a także przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich z sołectw Gminy Andrychów. Specjalnymi gośćmi dożynek była delegacja z niemieckiego miasta Isny im Allgäu – miasta partnerskiego Andrychowa.

Barwny korowód dożynkowy wyruszył spod Domu Kultury w Inwałdzie. Podczas polowej mszy św., koncelebrowanej pod przewodnictwem dziekana Dekanatu Andrychów – ks. prałata Stanisława Czernika poświęcono wieńce dożynkowe, przygotowane przez gospodynie z poszczególnych sołectw. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” z Andrychowa.

Część obrzędowo-artystyczna dożynek odbyła się na terenie Parku „Świat Marzeń” w Inwałdzie. O tradycjach związanych ze świętem plonów opowiedziała prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Czesława Wojewodzic. Gospodarze dożynek – Państwo Alicja i Grzegorz Lachendrowiczowie przekazali na ręce gospodarza uroczystości – Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka dożynkowy chleb. Na scenie wystąpił Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” oraz dzieci z Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie.

W trakcie dożynek zainteresowani mieszkańcy mogli również skorzystać z porad w punkcie mobilnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Z kolei na stoisku charytatywnym z atrakcjami dla dzieci „Armia Pomocy Dzieciom” zbierała datki na operację rekonstrukcji uszka u Bartusia Bałysa z Bachowic, dzięki której chłopiec odzyska słuch.