Coraz więcej ofiar chłodu i zaczadzenia!

Coraz więcej ofiar chłodu i zaczadzenia!

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach informuje, że dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112, możemy uratować komuś życie – w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi apelujemy szczególnie o zwracanie uwagi na osoby bezdomne i starsze.
Według policyjnych danych, od początku grudnia z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 49 osób. Straż pożarna informuje, że w tegorocznym okresie grzewczym, od połowy września, wskutek zatrucia tlenkiem węgla zmarło już 41 osób.
Bezdomni szczególnie narażeni
Policjanci i strażnicy miejscy w całym kraju patrolują ulice, sprawdzają ogródki działkowe, piwnice, pustostany i pozostałe miejsca, gdzie w czasie mrozów mogą chronić się bezdomni. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski.
W ośrodkach wsparcia osoby bezdomne mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach. Jeśli widzimy osobę przebywającą na mrozie, która nie reaguje – natychmiast wezwijmy pomoc. Dzwońmy jak najszybciej na numery alarmowe – 997 lub 112.
Uwaga na czad !
Podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna zaleca większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Straż Pożarna przestrzega przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla.
Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom, można zainstalować czujniki tlenku węgla, które zaalarmują w przypadku zagrożenia.