„Chiroksero” – projekt Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie także w naszym powiecie

projekt chiroksero

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje do 2023 roku projekt pn.: „Chiroksero” dotyczący „Ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych” w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce. Jego częścią jest działanie pn. „Optymalizacja oświetlenia na terenie kościoła w Lanckoronie”.

Jak informuje RDOŚ w Krakowie, zadanie to jest próbą kompromisu pomiędzy popularnym zjawiskiem iluminacji charakterystycznych obiektów dla podkreślania ich walorów kulturowych przez ludzi, a potrzebami przyrody – nietoperzy, dla których warunek zapewnienia ciemności w miejscu wylotu, jest warunkiem kardynalnym. Kościół ten jest letnią kolonią rozrodczą nietoperzy i wraz optymalizacją oświetlenia wykonane zostaną także niezbędne adaptacje dla nietoperzy.

„Chiroksero” – projekt Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie

Więcej o całym projekcie można przeczytać tutaj – https://www.gov.pl/web/rdos-krakow/ochrona-nietoperzy-i-siedlisk-kserotermicznych-w-malopolsce