Chcieć to móc czyli 124 laptopy w kilka tygodni…

21 maja Marta Malec-Lech - członek Zarządu Województwa Małopolskiego wraz z wicestarostą Beatą Smolec wręczyła promesy na zakup sprzętu komputerowego dla szkół powiatowych i gminnych z terenu powiatu

Aż 124 laptopy trafią do szkół ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Powiat Wadowicki. To efekt starań Biura Projektów Edukacyjnych Starostwa Powiatowego oraz bardzo dobrej współpracy władz naszego powiatu z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie.

W piątek 21 maja br. w Wadowicach gościła Marta Malec-Lech – członek Zarządu Województwa Małopolskiego wraz z zastępcą dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego (UM) w Krakowie Agatą Suszczyńską. Wspólnie z wicestarostą Beatą Smolec Pani Marszałek wręczyła promesy na zakup sprzętu komputerowego dla trzech szkół powiatowych w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakiet Edukacyjny (I Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, I LO w Wadowicach, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej). Za kwotę blisko 75 tys. zł zakupione zostaną 24 laptopy. Razem z przedstawicielami placówek powiatowych promesy przyznane w ramach tego samego przedsięwzięcia odebrali przedstawiciele samorządów gminnych z naszego regionu.

Na spotkaniu zostały przekazane również laptopy do szkół prowadzących kształcenie zawodowe na podstawie Umowy Partnerskiej zawartej pomiędzy Powiatem Wadowickim a Województwem Małopolskim na rzecz realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z oszczędności – decyzją władz powiatu – dodatkowo zostaną zakupione trzy tablice interaktywne do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaczynie.

Cieszę się bardzo z przekazania promes na zakup sprzętu, tak niezbędnego do nauki zdalnej. Te komputery będą realnym wsparciem, z którego skorzystają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele także po pandemii. Sprzęt pozostanie bowiem w szkołach na stałe – podkreślała Marta Malec-Lech.

Równocześnie zaznaczyła, że w odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią COVID-19, samorząd wojewódzki szybko podjął kroki zaradcze. W ramach projektu pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa zostały wydzielone środki finansowe dla poszczególnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, w tym także na edukację i nauczanie. Opiewający na około 60 mln zł Pakiet Edukacyjny, współfinansowany ze środków unijnych oraz budżetu województwa, stanowi bardzo ważne uzupełnienie działań podejmowanych na szczeblu centralnym.

Gośćmi piątkowego spotkania zorganizowanego przez wadowickie Starostwo Powiatowe, byli również dyrektorzy powiatowych szkół prowadzących kształcenie zawodowe i specjalne, do których to placówek w ramach wspomnianego wyżej projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” w kwietniu trafiło łącznie 100 laptopów! Na ten cel Powiat Wadowicki pozyskał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego w wysokości 350 tys. zł, a z własnego budżetu wyłożył 20 tys. zł.

Podsumowując współpracę z Województwem Małopolskim wicestarosta Beata Smolec podkreślała, że w ostatnich latach układa się ona wzorowo. – Dziś wspólnie z Panią Marszałek Martą Malec-Lech mam okazję wręczać promesy na zakup laptopów. Jednak my, samorządowcy powiatowi mamy dużo więcej powodów do satysfakcji, gdy myślimy o współpracy z władzami województwa. Wsparcie, jakie otrzymujemy od zarządu województwa bądź za jego pośrednictwem, jest ogromne. W zakresie wsparcia dla samej edukacji to m.in. ponad 7 mln złotych na projekt pn. Modernizacja kształcenia zawodowego – partnerski projekt z Województwem Małopolskim dla szkół zawodowych, ponad 15 mln zł na trzy projekty realizowane w latach 2017 -2020 w ramach 10 Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. To kolejne cztery projekty na kwotę ponad 16 mln zł realizowane w latach 2020 – 2023 również w ramach 10 Osi Priorytetowej RPO WM. W końcu to Małopolska Chmura Edukacyjna realizowana w I LO w Andrychowie. Dzięki tym projektom uczniowie naszych szkół mogą podnosić swoje kompetencje i kwalifikacje, co w przyszłości umożliwi im lepszy start zawodowy. Mamy więc za co dziękować, co niniejszym czynię – zwróciła się wicestarosta do Marty Malec-Lech oraz Agaty Suszczyńskiej.

PS. I jeszcze informacja o spotkaniu zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego – tutaj