Biopsja mammotomiczna już wkrótce w ZZOZ w Wadowicach

Biopsja mammotomiczna już wkrótce w ZZOZ w Wadowicach
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach informuje, że od 3 sierpnia będzie istniała możliwość wykonania biopsji mammotomicznej w tej placówce. Powyższe badanie będzie wykonywał  lekarz Wojciech Rudnicki.

Przedstawiamy wywiad z lek. W. Rudnickim.

Na czym polega biopsja mammotomiczna?

– Biopsja mammotomiczna zwana także skrótowo mammotomią jest to zabieg biopsji gruboigłowej piersi wspomaganej próżnią (z ang. Vacuum Assisted Breast Biopsy – VABB). Polega on na pobierani wycinków z guza piersi aż do jego całkowitego usunięcia. Po znieczuleniu miejscowym igłę biopsyjną wprowadza się przez niewielkie (5-6mm) nacięcie na skórze aż do miejsca w którym znajduje się guz. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów co skutkuje bardzo dobrym efektem kosmetycznym (blizna najczęściej znika całkowicie po paru miesiącach).  Zmiany które można usunąć za pomocą mammotomii mogą mieć rozmiar nawet do 4 cm. Cały zabieg trwa ok 10 minut, w szpitalu spędza się ok. godziny w raz z kontrolą rany po zabiegu.

Jakie są wskazania do wykonania tego badania ?

– Wskazaniami do zabiegu biopsji piersi wspomaganej próżnią są:
•    Guz piersi widoczny w USG o cechach zmiany łagodnej (BI-RADS 4a) nie znajdujący się bezpośrednio pod brodawką sutkową (istnieje ryzyko wciągnięcia brodawki po zabiegu),
•    Zmiana o charakterze rozrostu do światła torbieli/przewodu mlekowego widoczna w USG,
Należy rozróżnić biopsję piersi wspomaganą próżnią od biopsji gruboigłowej piersi. Ta druga pobiera jedynie niewielkie wycinki z guza, jej celem jest diagnostyka charakteru guza a nie jego usunięcie. Biopsję gruboigłową zalecamy w przypadku gdy istnieje podejrzenie, że guz piersi jest rakiem (BI-RADS 4b, 4c i 5).

Dalszy ciąg wywiadu oraz sylwetka lekarza – w załączonym pdf.