68. rocznica zestrzelenia Liberatora

W obecności Konsula Stanów Zjednoczonych Briana George w Polsko – Amerykańskim Muzeum „Hell’s Angel” w Wadowicach upamiętniono w dniu  13 września 2012 r. rocznicę zestrzelenia w Zygodowicach amerykańskiego bombowca Liberatora B-24.
W uroczystościach udział wzięła również rodzina Honorowego Obywatela Miasta Wadowice – Vernona Christensena – jednego z pięciu członków załogi amerykańskiego samolotu, którzy przeżyli zestrzelenie. Vernon Christensen zmarł w maju 2012 r. Jego krewni przywieźli do Polski prochy zmarłego, aby zgodnie z jego życzeniem, ich część spoczęła w miejscu katastrofy – przy pomniku w Zygodowicach.
Konsul Brian George podziękował za zaproszenie na obchody 68. rocznicy zestrzelenia bombowca „Hell’s Angel” oraz wyraził wdzięczność za kultywowanie pamięci o amerykańskich lotnikach, którzy zginęli na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.
Podczas uroczystości zaprezentowana została anglojęzyczna publikacja autorstwa Wojciecha Matusiaka poświęcona Władysławowi Janowi Nowakowi – pilotowi pochodzącemu z Choczni, biorącemu udział w bitwie o Anglię.
Zachęcamy do odwiedzin Prywatnego Muzeum Polsko-Amerykańskiego „Hell’s Angel” w Wadowicach przy ul. Konstytucji 3 Maja 23, którego główną atrakcję  stanowią eksponaty poświęcone losom załogi amerykańskiego Liberatora B-24 „Hell’s Angel” Nr 4251139 z 485 Grupy Bombowej 831 Dywizjonu 15 Air Force, który brał udział w bombardowaniu zakładów chemicznych w Oświęcimiu 13 września 1944 roku. Samolot został zestrzelony w Zygodowicach. Wszystkie prezentowane w muzeum eksponaty są oryginalne. Ponadto zwiedzić można także m.in. wystawy poświęcone polskim lotnikom walczącym w czasie II wojny światowej, Karolowi Wojtyle w otoczeniu swych przyjaciół czy  12 Pułkowi Piechoty ziemi wadowickiej.