Związek Inwalidów Wojennych w Wadowicach ma już 100 lat

24 marca br. uroczyście obchodzono setną rocznicę powstania wadowickiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP. W jubileuszu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Powiatu Wadowickiego.

Po Mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz przy tablicy pamiątkowej znajdującej się obok wejścia głównego do świątyni. Nasz samorząd reprezentowali: Zofia Kaczyńska – przewodnicząca Rady Powiatu oraz radni powiatowi Piotr Chrapla i Mirosław Nowak. Po części oficjalnej goście udali się do wadowickiego magistratu, gdzie zorganizowano okolicznościowe spotkanie.  W jego trakcie krzyżami „100 lat ZIW RP” uhonorowano prezesa Związku Inwalidów Wojennych oddział Wadowice Stanisława Tyrybona, burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego oraz dziennikarza „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej” Bogdana Szpilę, popularyzatora historii regionu.

Nie zabrakło także ciepłych słów pod adresem bohaterów uroczystości. Gratulując jubileuszu, przewodnicząca Rady Powiatu dziękowała członkom ZIW RP za pomoc, jaką od 100 lat niosą wszystkim, którzy swoimi ranami poświadczyli gotowość służby naszej Ojczyźnie. – W imieniu władz powiatu składam wyrazy wdzięczności za Waszą solidarność, odpowiedzialność za los najsłabszych i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego – mówiła m.in. Zofia Kaczyńska. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że w działalność związku będą włączać się młode pokolenia Polaków, by w ten sposób uczyć się solidarności oraz patriotyzmu.

Dodajmy, że wśród gości uczestniczących w spotkaniu był m. in. wiceprezes ZIW RP Wojciech Olenderek oraz kierujący krakowskim oddziałem organizacji Bronisław Kluska.

***

Do Związku Inwalidów Wojennych RP należą osoby, które podczas działań wojennych i służby wojskowej poniosły rany i kontuzje. Opieką otaczane są również rodziny członków organizacji. Bliższe informacje o związku można znaleźć na stronie internetowej www.ziwrp.pl