Zrozumieć lepiej

W dniu 24 listopada 2011 r. w Auli Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach odbyła się Konferencja podsumowująca realizację zadania publicznego Powiatu Wadowickiego pn.
„Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną w 2011 r. – Zrozumieć lepiej”.
Spotkanie wieńczyło cykl szkoleń warsztatowych skierowanych równolegle do opiekunów zastępczych, rodziców biologicznych oraz dzieci umieszczonych w opiece zastępczej. Działania te zostały podjęte z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach, które pozyskało na ten cel środki finansowe z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Głównym celem realizacji tego projektu było polepszenie funkcjonowania systemu opieki zastępczej w Powiecie Wadowickim. Nowatorskość przedsięwzięcia polegała na tym, że szkolenia dla trzech grup odbiorców odbywały się równolegle w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Pozwoliło to na skonfrontowanie oczekiwań oraz obaw dotyczących opieki zastępczej przez rodziców biologicznych, jak też opiekunów zastępczych.
Zajęcia warsztatowe oraz wystąpienia podczas konferencji zostały przeprowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa w Lędzinach. Podczas spotkania podsumowującego została również poruszona tematyka sytuacji rodzin wychowujących dziecko z FAS (Fetal Alcohol Syndrome  – alkoholowy zespół płodowy), zaburzeń więzi oraz kampania „Zero alkoholu w ciąży”. W Konferencji uczestniczył Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Dyrektorzy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych w Wadowicach i Andrychowie, kuratorzy rodzinni, przedstawiciele instytucji pomocy społecznej z powiatu wadowickiego oraz niespokrewnione rodziny zastępcze i rodzice biologiczni.